Zamknij

Augustów/ Grupa BAT zainwestowała 450 mln zł; powstało 500 nowych miejsc pracy

Olga Papiernik
04.12.2017 16:37
Augustów/ Grupa BAT zainwestowała 450 mln zł; powstało 500 nowych miejsc pracy
fot. PAP Foto

500 nowych pracowników zatrudniła fabryka British American Tobacco w Augustowie (Podlaskie) po tym, jak zainwestowała w rozbudowę zakładu 450 mln zł. Teraz w fabryce pracuje ok. 1300 osób.

W poniedziałek władze British American Tobacco uroczyście otworzyły nową część zakładu. Obok starej fabryki powstały cztery nowe hale produkcyjne. Powierzchnia zakładu zwiększyła się o ponad 8 tys. mkw., na której znajduje się 15 nowych linii produkcyjnych. Obecne możliwości produkcyjne zakładu to 50 mld papierosów rocznie, czyli o ok. 30 procent więcej niż dotychczas.

- Takie inwestycje są potrzebne, bo tworzą miejsca pracy, tworzą produkt krajowy brutto. Poza miejscami pracy to szansa dla naszych plantatorów tytoniu. - powiedział podczas otwarcia nowych linii produkcyjnych minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Minister dodał, że w ostatnich latach produkcja tytoniu w Polsce spadła i jego zadaniem jest stworzyć odpowiednie warunki rozwoju produkcji polskiego tytoniu. Minister Jurgiel powiedział, że są prowadzone w tej sprawie rozmowy z władzami British American Tobacco.

Jurgiel powiedział, że ministerstwo wspólnie ze związkami zawodowymi działającymi na rynku tytoniu, z przetwórcami i firmami skupującymi tytoń przygotowuje plan operacyjny dla tej branży. - Chcemy przyjąć korzystne rozwiązania, żeby ten rynek dobrze funkcjonował w Polsce. I chcemy, żeby ta fabryka jak najwięcej korzystała z tytoniu produkowanego w Polsce. - powiedział szef resortu rolnictwa.

Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik powiedział, że otwarcie nowych hal ma duże znaczenie dla miasta i regionu. - Ta inwestycja stwarza nowe, lepsze warunki pracy. Cieszymy się, że fabryka się rozwija i na stałe wpisała się w gospodarkę Augustowa - dodał burmistrz.

PAP/Jacek Buraczewski/OP