Zamknij

Auchan wycofuje ze sprzedaży żywe karpie

22.10.2019 18:12
Auchan rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi. Dlaczego? Święta 2019
fot. Jan BIELECKI/East News (ilustracyjne)

Auchan dołączył do sieci sklepów, gdzie nie będzie można kupić żywego karpia. Decyzja obowiązywała będzie od tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Auchan na temat rezygnacji ze sprzedaży żywego karpia rozmawiał z polskimi organizacjami prozwierzęcymi. Wśród nich Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Fundacja Alberta Schweitzera i Compassion Polska.

"Bardzo ważna decyzja"

Do tej pory ze sprzedaży żywych karpi przed Bożym Narodzeniem zrezygnowały inne sieci, np. Lidl, Biedronka, Bi1 i Tesco.

Zobacz także

- To bardzo ważna zmiana w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt. Sprzedaż żywych ryb wiąże się z ich ogromnym cierpieniem na każdym etapie: odławiania, sortowania, transportu i sprzedaży - mówi Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Mamy nadzieję, że kolejne sieci sklepów zdecydują się na ten etyczny krok, zwłaszcza że tego właśnie oczekuje coraz większa grupa konsumentów

Maria Madej

Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji i CSR w Auchan Polska, podkreśliła, że rezygnacja ze sprzedaży żywego karpia to wynik wieloletnich rozmów z polskimi hodowcami. - Musimy pamiętać o wszystkich elementach tego procesu: o hodowcach i ich biznesie, o dobrostanie ryby, ale również o potrzebach klientów - dodała Patejko.

Auchan stopniowo ograniczało sprzedaż żywego karpia – w zeszłym roku można było je kupić w już tylko w 11 sklepach sieci.

Zobacz także

Karpie bez wody cierpią

Według badań CBOS z marca 2018 roku, aż 86 proc. Polaków popiera zakaz transportu żywych ryb bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie.

Wpływ na rosnącą świadomość społeczeństwa mają akcje informacyjne obrońców zwierząt i publikowane przez nich materiały wideo pokazujące, jak wygląda proces pozyskiwania żywego karpia.

Również według rekomendacji Głównego Inspektoratu Weterynarii sprzedaż żywych ryb bez ich wcześniejszego uboju powinna być traktowana jako ostateczność.

- W sprawie dotyczącej sprzedaży żywych karpi, w której reprezentowałam Fundację Noga w Łapę, Sąd Najwyższy orzekł, że fakt, iż karp wytrzymuje bez wody, nie oznacza, że w tym czasie nie cierpi – mówi Karolina Kuszlewicz, prawniczka i autorka bloga “W imieniu zwierząt”.

Również samo utrzymywanie karpia w nienaturalnej pozycji ciała, w nadmiernej ciasnocie wprost narusza ustawę o ochronie zwierząt. Cieszymy się, że kolejne sieci sklepów rezygnują ze sprzedaży żywych ryb w trosce o swoje standardy etyczne i odpowiedzialność społeczną

Karolina Kuszlewicz

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe