Zamknij

Po atakach na urządzenia sieci 5G. Operatorzy apelują o pomoc rządu

27.05.2020 09:09
Ataki na sieć 5G. Operatorzy apelują o pomoc rządu
fot. TPROduction/Shutterstock (ilustracyjne)

Rząd, władze lokalne i organy ścigania powinny pomóc w walce z atakami na urządzenie telekomunikacyjne - uważa Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Wzywają również właścicieli mediów społecznościowych do powstrzymania działalności grup szerzących teorie spiskowe na temat sieci 5G.

Sieć 5G i kontrowersje wokół tej technologii nasiliły się podczas pandemii koronawirusa. Internet jest pełen teorii spiskowych o rzekomym związku infrastruktury szybkiej sieci mobilnej i wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Dochodzi nawet do fizycznych ataków na instalacje sieci 5G. Stanowczy głos w tej sprawie zabrała Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), skupiająca firmy i operatorów z branży telekomunikacyjnej.

"Apeluje do rządu, samorządów oraz organów ścigania o zdecydowane działania w związku z kryminalną działalnością zakłócającą działanie technologii, od której zależy życie i zdrowie obywateli oraz funkcjonowanie państwa. Bez infrastruktury sieci bezprzewodowych i jej stałej rozbudowy, niemożliwe jest skuteczne działanie systemów ratunkowych. Znacznie utrudniony będzie również rozwój polskiej gospodarki oraz funkcjonowanie niemal każdej dziedziny naszego życia zawodowego i prywatnego, w trakcie i po epidemii" - napisało w komunikacie PIIT. 

Ataki na infrastrukturę 5G

Operatorzy wezwali również właścicieli największych portali społecznościowych funkcjonujących w Polsce, "do podjęcia skutecznych działań przeciwko stronom oraz autorom szerzącym dezinformację na temat wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie ludzkie i rozprzestrzenianie wirusa SARS-CoV-2 przez sieci bezprzewodowe, w tym 5G".

Podkreślono, że osoby szerzące dezinformacje na temat sieci 5G i wzywające do fizycznych ataków na telekomunikacyjną infrastrukturę pozostają bezkarni.

"Nielegalna próba zniszczenia masztu w Krakowie w minionym roku i podpalenia stacji bazowych operatorów w ostatnich dniach pokazują, że niezbędna jest natychmiastowa reakcja. Te zdarzenia, wskazują, że ludzie zaangażowani w te przestępstwa, nie cofną się przed kolejnymi działaniami. To może oznaczać, że dojdzie w końcu do tragedii, w której zginie człowiek" - podkreśliło PIIT.

Co więcej - telekomy przypomniały wypowiedź rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna, że w czasie epidemii nasiliły się również ataki informacyjne i propagandowe ze strony Federacji Rosyjskiej, będące inspiracją do działań przeciwników nowej generacji sieci komórkowej.

"W zaistniałej sytuacji niezbędne jest podjęcie szeroko zakrojonych działań, zarówno ze strony decydentów jak i podmiotów prywatnych, mających na celu przeciwdziałanie aktom niszczenia krytycznej infrastruktury telekomunikacyjnej. Działania te nie powinny ograniczać się wyłącznie do poniesienia odpowiedzialności karnej przez inicjatorów oraz sprawców tego typu przestępstw, ale przybrać postać szeroko zakrojonych działań o charakterze informacyjnym i edukacyjnym" - wskazała Izba

Zapewniono, że obowiązujące aktualnie w Polsce dopuszczalne poziomy pola elektromagnetycznego, do których przestrzegania zobowiązani są przedsiębiorcy telekomunikacyjni, "są w pełni zgodne z aktualnym stanem wiedzy i nauki oraz odpowiadają wartościom wynikającym z obowiązujących regulacji Unii Europejskiej".

Infrastrukturę 5G testuje w Polsce komercyjnie sieć Play oraz Plus.

RadioZET.pl/mat. prasowe