Zamknij

Spory w sprawie szczepień rozwiąże Unia Europejska

18.03.2021 19:14
Astrazeneka. Spory w sprawie szczepień rozwiąże Unia Europejska
fot. Karol Makurat/REPORTER/EastNews

Konflikty wokół szczepień zostaną rozwiązane przez Unię Europejską. Komisja Europejska zapewniła, że zainicjuje formalną procedurę rozwiązywania sporów z AstraZeneką.

Szczepienia, izolacja społeczna i utrzymanie reżimu sanitarnego to główne kroki, które mają prowadzić do zmniejszenia negatywnych skutków pandemii i zatrzymania rozprzestrzeniania koronawirusa.

Co wolno zaszczepionym? Scenariuszy dla gospodarki jest kilka. Sprawdzamy, jakie stanowisko do sporów z AstraZeneką ma Unia Europejska.

AstraZeneka. Unijna procedura rozwiązywania sporów

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer poinformował w czwartek (18 marca), że KE zainicjuje formalną procedurę rozwiązywania sporów, przewidzianą w kontrakcie zawartym z AstraZeneką.

- Zamierzamy wysłać formalne pismo do AstraZeneki, co pozwoli rozpocząć dialog z przedsiębiorstwem w ramach procesu rozwiązywania sporów. Będziemy konsultować się z państwami członkowskimi, żeby móc wysłać ten list najszybciej, jak to możliwe - powiedział Eric Mamer, Rzecznik Komisji Europejskiej.

Rzecznik KE dodał także, że jest to procedura przewidziana przez kontrakt zawarty między Komisją a firmą.

Szczepienia AstraZeneka. Spory rozwiąże Komisja Europejska

Jakie efekty ma przynieść wysłanie listu? Rzecznik odpowiedział, że 20 dni później powinno dojść do spotkania na szczeblu dyrektorów zarządzających, którzy będą próbować "w dobrej wierze" rozwiązać konflikt "w sposób satysfakcjonujący dla wszystkich uczestników".

Jeśli uznamy, że konieczna jest rozmowa o kolejnych krokach, to zrobimy je we właściwym czasie. (...) Dziś podejmujemy taki krok, zobaczymy gdzie nas to doprowadzi

Eric Mamer, Rzecznik Komisji Europejskiej

Zapisy w kontrakcie między firmą a instytucją mówią, że w sytuacji, gdy konflikt nie zostanie rozwiązany polubownie, sprawa może zostać skierowana do belgijskiego sądu.

Równocześnie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że według obecnych zapowiedzi szwedzko-brytyjski koncern ma dostarczyć 30 mln dawek szczepionek do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Pierwotne zobowiązanie AstraZeneki wynosiło 90 mln dawek w pierwszym kwartale.

RadioZET.pl/PAP