Zamknij

Artyści dostaną miliony. MKiDN: nie było nieprawidłowości

25.11.2020 10:48
bracia Golec
fot. Pawel Murzyn/East News

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego nie znalazło nieprawidłowości w procesie zatwierdzania beneficjentów Funduszy Wsparcia Kultury. Rozpoczęło się podpisywanie umów, na podstawie których zostaną wypłacone pieniądze.

Lockdown zagraża całej polskiej gospodarce. Polacy zaatakowani przez życiowe problemy odwrócili się od kultury, która sama została objęta obostrzeniami i zakazami. MKiDN wywalczyło dla artystów i osób pracujących w branży 400 mln zł, które zostały rozdysponowane wśród chętnych przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny.

Gdy lista wyłonionych beneficjentów została upubliczniona, pojawiły się ogromne kontrowersje. Okazało się bowiem, że artyści dostali w ramach pomocy miliony: znaczne więcej, niż przeciętne przedsiębiorstwa znajdujące się w podobnie trudnej sytuacji. Pod wpływem opinii publicznej rozpatrzone wnioski postanowiono zweryfikować. Proces ten ciągle trwa, resort nie dopatrzył się w sprawdzonych nieprawidłowości, zaczął więc przygotowania do wypłaty świadczeń.

Fundusz Wsparcia Kultury zaczyna wypłacać pieniądze. Miliony dla artystów

Fundusz Wsparcia Kultury podzielił nawet samych artystów. Kazik stwierdził, że nie chce od rządu pieniędzy wyrwanych w podatkach od obywateli, co wywołało falę krytyki wśród beneficjentów FWK mających dostać setki tysięcy złotych. Po ataku lidera discopolowego zespołu Bayer Full Jurek Owsiak ogłosił, że nakład płyty Kultu z koncertu na Festiwalu Pol’And’Rock wyprzedał się całkowicie.

Zobacz także

Wątpliwości budziły także podmioty, które miały otrzymać pomoc z Funduszu. Branża wskazywała, że wystarczyło złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze, jako że nikt nie sprawdzał, czy dany beneficjent rzeczywiście powiązany jest z kulturą. W ten sposób na liście znalazło się między innymi przedsiębiorstwo układające dachówki.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w odpowiedzi na takie zarzuty wstrzymał wypłatę środków z Funduszu Wsparcia Kultury i zapowiedział weryfikację zatwierdzonych wniosków. Ministerstwo wydało komunikat w tej sprawie: nieprawidłowości nie doszukano się.

Podczas powtórnej weryfikacji poddano analizie m.in. zgodność oświadczeń składanych przez beneficjentów z ich faktycznym profilem działalności. Potwierdzono, że rekompensaty przydzielono podmiotom uprawnionym, prowadzącym działalności w obszarze kultury i produkcji artystycznej. Są wśród nich jednostki działające w kilku dziedzinach, w tym produkcji artystycznej, choć nie zawsze jest ona eksponowana w ich nazwie, na stronach czy w wykazach internetowych.

komunikat MKiDN

Resort podkreślił, że przyznane pieniądze będą bardzo skrupulatnie rozliczane i nie ma możliwości, żeby zostały wydatkowane na dowolne - w tym prywatne - potrzeby wnioskodawców. Zasadność występowania o wnioskowane kwoty będzie sprawdzana przed wypłatą świadczeń.

IMIT oraz IT rozpoczęły konsultacje z beneficjantami zmierzające do potwierdzenia kwalifikowalności oraz zasadności i racjonalności kosztów zawartych we wnioskach.

komunikat MKiDN

Katalog kosztów, które mogą podlegać finansowaniu w ramach FWK, to wynagrodzenia dla pracowników, w tym także freelancerów na umowach cywilno-prawnych, oraz wydatki związane z działalnością w obszarze kultury, edukacją kulturalną i artystyczną czy poprawą dostępu do kultury.

Jak podało ministerstwo, środki z funduszu mają stanowić wsparcie dla bieżącej działalności muzycznej, teatralnej, tanecznej (które, z uwagi na swój charakter i niezbędny udział publiczności, najbardziej ucierpiały w wyniku ograniczeń pandemicznych) oraz związanego z nimi zaplecza technicznego.

RadioZET.pl/MKiDN