Zamknij

Ardanowski: wprowadzimy oznakowanie żywności wolnej od GMO

Olga Papiernik
19.07.2018 14:05
kobieta na zakupach
fot. east news

Wprowadzimy oznakowanie żywności wolnej od GMO - powiedział szef MRiRW Jan Krzysztof Ardanowski. Podkreślił, że to konsument ma zadecydować, jakiej żywności oczekuje. - Jeżeli nie podziela obaw i wątpliwości związanych z GMO, to jest jego wybór - dodał.

Jak mówił w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi, w zakresie oznakowania żywności GMO przygotowywane są już odpowiednie przepisy.

- To konsument ma zadecydować, jakiej żywności oczekuje. Jeżeli nie podziela obaw i wątpliwości związanych z GMO, to jest jego wybór. Natomiast należy stworzyć możliwość tym, którzy ponoszą wyższe koszty, którzy koncentrują się na produkcji GMO, żeby ich produkt był czytelnie oznaczony - tłumaczył minister.

Dodał, że rząd chce również - bardzo mocno wesprzeć produkcję bydła mięsnego, kóz i owiec.

- W Polsce jest ok. 3 mln ha użytków zielonych, które nie przynoszą żadnej produkcji. One są ekstensywne, często zarastające, porastające krzakami i do nich są dopłaty - zwrócił uwagę, dodając, że te powierzchnie powinny "pracować", przynosić dochód, być zagospodarowane, a najprostszą formą wykorzystania tych użytków jest hodowla bydła mięsnego, kóz i owiec.

Dodał, że jest to również szansa eksportowa. - Podobnie jak wysokiej jakości wołowina - to powinna być również polska specjalność - ocenił.

Zapowiedział też, że rząd planuje przekazać część środków z ministerstwa rolnictwa na wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakresie radców rolnych. Tłumaczył, że będą to ludzie, którzy mają pełną wiedzę o polskim rolnictwie. - Będą pomagali mniejszym firmom - dodał.

PAP/Katarzyna Fiuk, Michał Boroń/OP