Zamknij

Ardanowski o nowym ministrze: PiS idzie na wojnę z rolnikami

02.10.2020 10:21
Ardanowski o nowym ministrze rolnictwa
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Odchodzący z rządu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski skrytykował na antenie Polsat News nominację Grzegorza Pudy na stanowisko nowego ministra. Dlaczego?

Rekonstrukcja rządu stanie się niebawem faktem. Jana Krzysztofa Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa zastąpi Grzegorz Puda, jeden z inicjatorów piątki dla zwierząt.

Decyzji rządzących nie pochwala odchodzący minister, który krytycznie odnosi się do nominacji Pudy. - Człowiek, który jest twarzą ustawy absolutnie nieakceptowalnej przez wszystkich na wsi ma być ministrem rolnictwa. Nie bardzo to sobie wyobrażam – mówił Ardanowski.

Ardanowski ostro o nominacji Grzegorza Pudy na stanowisko ministra

Nominacja Grzegorza Pudy na stanowisko ministra budzi kontrowersje wśród polityków różnych ugrupowań m.in. ze względu na procedowaną ustawę o ochronie zwierząt. Chodzi o tzw. piątkę dla zwierząt, która przewiduje m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego, który będzie możliwy tylko na potrzeby miejscowych grup religijnych.

Zobacz także

Nowela wprowadza też zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić minimum 6 metrów i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 mkw. Zmienią się także warunki trzymania zwierząt w kojcu. Zwierzę musi mieć do dyspozycji przynajmniej 9 mkw.

Do tych przepisów w kontekście nominacji na stanowisko ministra rolnictwa ich inicjatora odniósł się w Polsat News Jan Krzysztof Ardanowski.

Kandydat na nowego ministra rolnictwa z radością mówi o 6-metrowych łańcuchach. Jak pinczer, który jest wielkości świnki morskiej, ma 6-metrowy łańcuch ciągnąć? 

Jan Krzysztof Ardanowski w Polsat News

Polityk pytał także o przepisy dotyczące poprawy warunków trzymania psów i kotów. - Jak się suka oszczeni, to trzeba się będzie z domu wyprowadzić, bo tyle będzie potrzebowała miejsca – mówił Ardanowski.

Zobacz także

Ardanowski dodał, że wybór Pudy na ministra rolnictwa „jest dla rolników jednoznaczne”. Jak dodał, „PiS idzie na wojnę z rolnikami”.

RadioZET.pl/Polsat News