Zamknij

Rolnicy dostaną 11 mld zł pomocy do końca listopada

Olga Papiernik
12.09.2018 11:06
rolnik
fot. Noah Buscher on Unsplash

W związku z suszą Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie od 16 października zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, co pozwoli do końca listopada przekazać im ok. 11 miliardów złotych środków - poinformował w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef MRiRW rozmawiał w Brukseli z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem m.in. w sprawie uruchomienia rezerw kryzysowych w związku z panującą w Polsce suszą.

Ardanowski zapowiedział w środę, że Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie od 16 października zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników. - Które należą się rolnikom, ale ich wypłata zaczyna się w całej Europie dopiero 1 grudnia, dlatego wnioskowaliśmy, żeby można było udzielić rolnikom zaliczek od 16 października - na co zezwalają przepisy unijne - do końca listopada w wysokości większej, niż ta standardowa dopuszczalna w Europie - powiedział.

Jak powiedział, uzyskano zgodę na to, by zaliczki w pierwszym filarze wspólnej polityki rolnej wynosiły 70 proc., a z płatności drugiego filara - do 85 proc.

- To pozwoli w przedziale od połowy października do końca listopada przekazać polskim rolnikom ok. 11 miliardów złotych środków, które przekazuje budżet państwa, które później są refundowane z Brukseli  - mówił.

Ardanowski wyraził przekonanie, że - środki suszowe, które będą wypłacane niezwłocznie po składaniu wniosków przez rolników, jak również zaliczki, będą w stanie - na tyle skutecznie pomóc rolnikom, by powstrzymać proces upadku gospodarstw, by utrzymać płynność finansową gospodarstw.

Zobacz także

PAP/OP