Zamknij

Apple kontra Komisja Europejska. Gigant nie zapłaci podatku

15.07.2020 12:37
Apple nie musi zapłacić 13 mld euro podatku. Porażka Komisji Europejskiej
fot. kovop58/Shutterstock (ilustracyjne)

Spektakularna porażka Komisji Europejskiej w starciu z technologicznym gigantem. Apple nie musi płacić 13 mld euro zaległego podatku władzom Irlandii - zadecydował Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Komisja Europejska chciała zmusić producenta iPhone'ów do zapłaty 13 mld euro z tytułu zaległych podatków w Irlandii, jednak Apple zaskarżył tę decyzję i wygrał.

„Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji, ponieważ Komisji nie udało się wykazać w sposób wymagany prawem, że istniała korzyść w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej” - stwierdził w środowym orzeczeniu Sąd UE, odnosząc się do unijnych reguł konkurencji.

Apple nie zapłaci gigantycznego podatku dla UE

KE nakazała wcześniej firmie Apple zwrot 13 mld euro do budżetu Irlandii, uznając, że amerykański koncern na terenie tego kraju skorzystał z niedozwolonej pomocy publicznej. Niekorzystne dla Apple orzeczenie dostało wydane w 2016 roku przez Komisję Europejską.

Zobacz także

Bruksela uznała wówczas, że Irlandia celowo pozwalała amerykańskiemu koncernowi unikać płacenia podatków, co dawała Apple silną przewagę nad konkurencją. 

„Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy największym podatnikiem na świecie, ponieważ wiemy, jak ważną rolę odgrywają płatności podatkowe w społeczeństwie” - podkreślił Apple w oświadczeniu przesłanym do agencji AFP. Z środowej decyzji cieszy się również rząd Irlandii.

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu jest pierwszą instancją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

RadioZET.pl/PAP/AFP