Zamknij

Apple jednak nie wybuduje w Irlandii centrum danych o wartości 1 mld dolarów

Olga Papiernik
10.05.2018 11:22
logo apple
fot. AFP/EAST NEWS

Amerykański gigant technologiczny Apple ogłosił w czwartek, że odłożył na półkę plany zbudowania centrum danych o wartości 850 milionów euro (1,0 miliarda dolarów) w Irlandii podczas toczącej się w sądzie walki z ekologami, którzy starali się o zachowanie lasu.

- Kilka lat temu złożyliśmy wniosek o zbudowanie centrum danych w Athenry, mimo naszych starań, opóźnienia w procesie zatwierdzania zmusiły nas do realizacji innych planów i nie będziemy w stanie posunąć się naprzód z centrum danych - powiedziała firma w oświadczeniu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Choć rozczarowujące, to niepowodzenie nie osłabi naszego entuzjazmu dla przyszłych projektów w Irlandii, ponieważ nasza działalność wciąż rośnie.

Gigant z Doliny Krzemowej wierzył, że w październiku uzyskał zielone światło, gdy sędzia Sądu Najwyższego oddalił apelacje wniesione przez trzech uczestników kampanii, którzy obawiali się wpływu projektu na środowisko, który miał zająć prawie 166,000 metrów kwadratowych (prawie 1,8 miliona metrów kwadratowych) lub około 40 boisk piłkarskich Premier League w hrabstwie Galway w zachodniej Irlandii.

Jednak agresorzy zwyciężyli w ubiegłym tygodniu, gdy Sąd Najwyższy złożył wniosek o przesłuchanie, co opóźniło proces jeszcze bardziej.
    

Apple powiedziało, że jest dumne z wielu naszych działań dla irlandzkiej gospodarki i nalegało, że nadal jest głęboko oddane naszym pracownikom i klientom w Irlandii.

Projekt, ogłoszony po raz pierwszy trzy lata temu, byłby największą prywatną inwestycją w zachodniej Irlandii.
    
Apple obiecał ukryć centrum w lesie, naprawić szkody i wykorzystać energię odnawialną do zasilania centrum.
    
Zatwierdzenie planistyczne zostało szybko przyznane, ale zgłoszono sprzeciwy ze względu na ochronę środowiska.

    
Irlandia jest przekonana, że projekt stworzyłby około 300 miejsc pracy w budownictwie i 150 stałych miejsc pracy.

Apple, które ma swoją europejską siedzibę w południowo-irlandzkim mieście Cork, dostało nakaz od Komisji Europejskiej, aby firma zapłaciła Irlandii 13 miliardów euro (16 miliardów dolarów) podatku dochodowego.

Rząd twierdził, że Apple zapłacił pełną kwotę należną irlandzkiemu państwu w latach 2004-2014 i zaprzecza, że przyznał jej "selektywne traktowanie".
Ale Komisja Europejska powiedziała, że Apple zapłacił w 2014 r. stawkę podatku od przedsiębiorstw w wysokości zaledwie 0,005 procenta - co odpowiada zaledwie 50 euro za każdy milion.

Paul Keane, założyciel grupy Facebook "Athenry for Apple", która składa się z 6 000 członków, nazwał decyzję - bezwzględnym ciosem dla tej miejscowości i dla wiejskiej Irlandii.
- Dzięki bardzo złemu systemowi planowania i sprzeciwom jesteśmy teraz pozostawieni w stanie zawieszenia w zachodniej Irlandii - powiedział AFP.

- Ludzie z Athenry będą bardzo rozgniewani i zdenerwowani rządem i protestującymi, gdy tylko usłyszą wiadomość.

bur-jwp/dt/rl/OP