Zamknij

Oryginalne taśmy z Apollo 11 trafią na aukcję. Mogą być warte 2 mln dolarów

03.07.2019 13:37
Apollo 11. Oryginalne taśmy z Księżyca trafią na aukcję. Mogą być warte nawet 2 mln dolarów
fot. NASA

Nawet 2 miliony dolarów są warte oryginalne taśmy nagrane przez astronautów podczas pierwszego lądowania na Księżycu w 1969 roku. W 50. rocznicę historycznego lotu Apollo 11 nagrania trafią na aukcję.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała telewizja CNN, cena wywoławcza za trzy taśmy z pokładu Apollo 11 to 700 tys. dolarów. Aukcja odbędzie się w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's 20 lipca - dokładnie w 50. rocznicę pierwszego lądowania ludzi na Księżycu.

Historia nieznanych taśm z powierzchni Srebrnego Globu sięga 1976 roku. Wówczas Gary George, stażysta NASA, odkupił 65 pudełek od agencji kosmicznej na aukcji nadwyżek budżetowych za 217 dolarów i 77 centów.

Wiceprezydent USA: wracamy na Księżyc!

Gary większość materiałów odsprzedał stacjom telewizyjnym, ale zachował dla siebie trzy taśmy oznaczone "APOLLO 11 EVA | July 20, 1969 REEL 1 [-3]", co wskazywało na pochodzenie wideo z historycznej misji. 

Skrót EVA oznacza spacer kosmiczny (z ang. Extra-vehicular activity), a pobyt Neila Armstronga i Buzza Aldrina na powierzchni Księżyca w lipcu 1969 roku było traktowane jako EVA.

Kiedy w 40. rocznicę misji Apollo 11 NASA ogłosiła poszukiwania oryginalnych taśm z lądowania na Srebrnym Globie, Gary sprawdził treść taśm. Okazało się, że znajduje się na nich 2,5 godziny najostrzejszych nagrań z historycznej wyprawy amerykańskich astronautów.

5 najgorszych wypadków w historii NASA

Znajduje się na niej materiał od pierwszych kroków Neila Amstronga na Księżycu po rozmowę astronautów z ówczesnym prezydentem USA Richardem Nixonem. 

Nowy nabywca cennych taśm ma gwarancję ekskluzywności nagrań. Były stażysta NASA obejrzał całe nagranie, a potem je zdigitalizował i nagrał na twardy dysk.

Kopia była analizowana przez dom aukcyjny Sotheby's, aby potwierdził jego jakość oraz autentyczność. "Okazała się ona bez zarzutu" - zaznaczyło CNN.

NASA nie odpuszcza. Tym razem odkryli lód na biegunach Księżyca

RadioZET.pl/CNN