Zamknij

Skanują osoby bezdomne, aby pomóc im wrócić do normalnego życia

Olga Papiernik
09.08.2018 14:23
bezdomny
fot. Jonathan Kho on Unsplash

Aplikacja, która jest dostępna w Anglii, zbiera pieniądze na osoby bezdomne, tworząc dla nich fundusze. Docelowo zebrane pieniądze mają wyciągać ich z ulic, dawać im szanse na nowy start i dach nad głową. Pieniądze można przelewać za pomocą smartfona, gdyż, jak mówi twórca eksperymentu, żyjemy w społeczeństwie, gdzie coraz rzadziej nosimy przy sobie gotówkę.

Bezdomni dostają identyfikatory z kodem QR z pomocą którego można ich skanować, dzięki temu członkowie społeczeństwa mogą dać im pieniądze za pomocą smartfonów. Jedna z bezdomnych kobiet wypowiadając się dla BBC, przyznała, że czuje się jak skanowany przy ladzie w sklepie towar, ale nie przeszkadza jej to, gdyż wierzy, że pomysł ten przyniesie rezultaty.

Następnie smartfonowa aplikacja wyświetli nam szczegółowe informacje nt. danej osoby. Gdy zapoznamy się z jej historią, możemy przejść do kolejnego etapu. Wybieramy kwotę i przelewamy sumę jaką chcemy obdarować osobę bezdomną.

Na co przeznaczane są pieniądze?

Przelane pieniądze wykorzystywane są np. do wyrobienia dokumentów tj. paszport czy wpłacania zaliczek za czynsz.

Czym jest Greater Change?

Greater Change to przedsiębiorstwo społeczne, które ma na celu pomoc osobom bezdomnym lub zagrożonym bezdomnością. Ma im pomóc w znalezieniu pracy i bezpiecznego miejsca do mieszkania.

Alex McCallion, założyciel Greater Change, zauważył, że społeczeństwo wydaje znaczną ilość pieniędzy na bezdomnych błąkajacych się po ulicach.

Jednakże te darowizny rzadko powodują długoterminową zmianę, ponieważ gotówka prawie w ogóle nie jest wydawana na długoterminowe rozwiązania. Mimo to istnieje silne pragnienie dawania pieniędzy bezpośrednio osobom bezdomnym. Alex opracował rozwiązanie, które łączy w sobie technologię bezgotówkową, wsparcie i hojność społeczeństwa, aby pomagać bezdomnym, którzy są gotowi opuścić ulice.

Jego rozwiązanie pozwala ludziom dawać bezdomnym lub zagrożonym bezdomnością, którzy nie błagają.

Dawcy mają wybór:

  • mogą przekazać pieniądze na poszczególną osobę;
  • mogą podzielić jednorazową darowiznę między wszystkich, którzy prowadzą aktywną kampanię;
  • mogą przelewać regularne, comiesięczne darowizny.

- Uważam, że jest to niezwykle ekscytujące, że Greater Change pozwala społeczeństwu pomóc bezdomnym podjąć pozytywny następny krok, gdy przejdą przez platformę - mówi Paul Roberts, dyrektor naczelny Aspire Oxford - nagradzanej firmy charytatywno-społecznej zajmującej się zatrudnieniem.

Greater Change/BBC/OP