Zamknij

Koronawirus. Jest już aplikacja mobilna dla osób w kwarantannie

20.03.2020 08:37
Aplikacja Kwarantanna Domowa. Jak działa? Skąd pobrać?
fot. Maria Savenko/Shutterstock (ilustracyjne)

Jest już dostępna aplikacja Kwarantanna Domowa, która została opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Ma ona służyć pomocą dla osób, które są odizolowane z powodu epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory zaraziło się w Polsce 355 osób (stan na poranek 20 marca), spowodował całą serię ograniczeń w całym kraju. Ponad 28 tys. osób zostało poddanych kwarantannie.

Są to osoby zdrowie, które zostały odizolowane - głównie w swoich domach - ze względu na ograniczenie rozprzestrzenia się epidemii.

Dla osób w kwarantannie resort cyfryzacji przygotował specjalną aplikację mobilną.

Jak działa aplikacja Kwarantanna Domowa?

Aplikacja jest dostępna w Google Play (smartfony z systemem Android) oraz App Store (iPhone'y).

Po pobraniu i aktywowaniu aplikacji należy się zarejestrować oraz potwierdzić ten proces za pomocą kodu otrzymanego przez SMS.

Co jest istotne - nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny. 

Zobacz także

Każdego dnia kwarantanny objęte nią osoby, które zainstalowały i aktywowały aplikację otrzymają jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże nam w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji (...) Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane

Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Zobacz także

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

W aplikacji mobilnej jest również szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Można również skorzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  

W najbliższych dniach do aplikacji będą dodawane nowe funkcjonalności.

Kwarantannie domowej poddawane są obecnie osoby wracające z zagranicy, albo takie, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Kwarantanna oznacza m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym się ją odbywa. Przestrzeganie zakazu sprawdza na miejscu policja, za złamanie warunków grozi mandat do 5 tys. zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP