Zamknij

Apart prosi rząd o pomoc. Branża jubilerska może nie przetrwać

27.11.2020 16:56
zamknięty salon z biżuterią
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Branża jubilerska znalazła się w dramatycznej sytuacji. Sklepy z biżuterią, zlokalizowane zazwyczaj w galeriach handlowych, zostały decyzją rządu zamknięte. Z tego powodu kończą się pieniądze na wypłaty dla pracowników.

Lockdown dotyczy nie tylko gastronomii, branży fitness, hotelowej czy eventowej. Duże straty z powodu obostrzeń odniosły także sklepy znajdujące się galeriach handlowych, między innymi odzieżowe i jubilerskie.

Rząd, który nie ma już pieniędzy na świadczenie pomocy i musi liczyć się z tym, że z powodu weta dla budżetu Unii Europejskiej po powiązaniu wypłat środków z przestrzeganiem praworządności może zaprzepaścić szanse Polski na otrzymanie miliardów euro, stara się kierować pomoc punktowo, dokładnie wyliczając, jakie branże mogą liczyć na wsparcie. Wśród nich nie ma sklepów z biżuterią, które zostały decyzją premiera zamknięte.

Branża jubilerska prosi rząd o pomoc. Przez zamknięcie sklepów nie mają środków na wypłaty

Apel do wicepremiera Jarosława Gowina wystosował w imieniu branży jubilerskiej Apart. Prosi w nim o dodatnie sklepów z biżuterią do podmiotów, które będą objętą nową tarczą branżową.

Zobacz także

Apart poinformował rząd, że sytuacja w branży jubilerskiej jest bardzo zła.

Brak wsparcia ze strony Państwa stawia nas z dnia na dzień przed dramatycznymi decyzjami w zakresie znalezienia źródeł finansowania płac pracowników.

apel Apart

Branża poczuła się mocno zaniepokojona tym, że nie została wymieniona jako uprawniona do otrzymania wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Apart jasno przekazał, że bez takiej „nie wyobraża sobie kontynuowania działalności w obecnej skali firmy”.

Zobacz także

Branża jubilerska została objęta lockdownem na wiosnę, gdy rząd na wszelki wypadek zamknął niemal wszystko, jak i na jesieni. Ten drugi przypadek okazał się być znacznie bardziej dotkliwym: w listopadzie sklepy z biżuterią notują znacznie wyższe obroty, niż we wcześniejszych miesiącach roku.

Zobacz także

Apart musiał zamknąć w tym czasie ponad 200 salonów, a przychody spółki spadły do zera. Z tego powodu zagrożone są etaty 3000 pracowników przedsiębiorstwa.

Sieć prosi więc w imieniu całej branży jubilerskiej, żeby została ona objęta instrumentami pomocy dostępnymi w ramach Tarczy Branżowej w postaci dofinansowania wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

RadioZET.pl/wprost.pl