Zamknij

„Antycovidowe” budynki do rozbiórki? Deweloperzy się przeliczyli

Michał Tomaszkiewicz
07.10.2020 12:38
lac budowy
fot. Shuttrstock

Deweloperzy, którzy budują bez pozwolenia na podstawie ustawy antycovidowej mogą być zmuszeni do przeprowadzenia rozbiórki. Do akcji wkroczyła prokuratura.

Koronawirus jest tak dużym zagrożeniem, że rządzący w pośpiechu przyjmowali kolejne ustawy mające zapewnić sprawniejsze dbanie o życie i zdrowie Polaków. Niebywale szybkie prace legislacyjne sprawiły jednak, że w nowy prawie znalazły się furtki, z których ochoczo skorzystali deweloperzy chcący budować mimo braku zgody.

Obowiązująca do 5 września 2020 ustawa pozwalała na rozpoczęcie budowy z pominięciem wszelkich procedur, jeśli wiązało się to z walką z COVID-19 lub społecznymi skutkami choroby. Deweloperzy zaczęli więc twierdzić, że budowane bloki i osiedla przeznaczone są dla osób, które zostały skierowane na kwarantannę.

Budynki stawiane na ustawę antycovidową do rozbiórki? Prokuratura na placach budów

Ze sposobu na ominięcie prawa budowlanego o wymogu uzyskania pozwolenia na budowę powołaniem się na ustawę antycovidową skorzystało w Polsce siedmiu deweloperów.

Zobacz także

Najgłośniejsze przypadki to między innymi budowa osiedla na chronionym terenie otulinie Lasu Bemowskiego, ośmiopiętrowy blok w Wieliszenie, gdzie główna zabudowa to domy jednorodzinne, czy 12 budynków w Mechelinkach nad Bałtykiem.

Budowa mogła się zacząć, gdyż wystarczyło złożenie oświadczenia, że budynki mają służyć do walki z pandemią. Wygląda jednak na to, że deweloperzy się przeliczyli.

Zobacz także

Gminy złożyły bowiem zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury. Zbyt dużych szans na powodzenie problematycznych inwestycji nie widzi także Polski Związek Firm Deweloperskich, który wskazuje, że sprzedaż tak wybudowanych mieszkań będzie niemożliwy ze względu na formalności prawne, których nie uda się ominąć.

Niezbędne jest bowiem do tego zaświadczenie o samodzielności lokalu, wydawane na podstawie planów zagospodarowania lub warunków zabudowy, którymi deweloperzy korzystający z zapisów ustawy antycovidowej nie dysponują.

Zobacz także

W związku z tym budujący zaczynają już spuszczać z tonu. Blok, który powstaje w Wieliszenie, zgodnie z nowym deklaracjami ma mieć tylko 4 piętra: deweloper liczy, że urzędnicy pójdą na ugodę i zalegalizują rozpoczętą budowę.

Zagłosuj

Czy budowy rozpoczęte na podstawie ustawy antycovidowej powinny zostać przerwane?

Liczba głosów:

Ostatecznie może się okazać, że nawet jeśli budynki powstaną, to zgodnie z prawem po zakończeniu pandemii będą musiały zostać rozebrane. Część inwestycji zaś zapewne nawet się nie zacznie: domy nad Bałtykiem mają powstać na terenie zalewowym. Stawania tam budynków jasno zabrania prawo wodne.

RadioZET.pl/money.pl