Zamknij

Anna Moskwa szefową resortu klimatu i środowiska. Kim jest nowa minister?

26.10.2021 16:03
Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska
fot. Pawel Wisniewski/East News

Michał Kurtyka odchodzi ze stanowiska ministra klimatu i środowiska. Na czele resortu stanie Anna Moskwa. Zmiana jest efektem rekonstrukcji rządu. Sprawdzamy, jakie doświadczenie ma powołana polityk.

Anna Moskwa ma stanąć na czele resortu klimatu i środowiska. Nowa minister była wcześniej wiceszefową resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Ze stanowiska odchodzi Michał Kurtyka, zmiana jest efektem rekonstrukcji rządu. Również dotychczasowy minister rolnictwa pożegna się ze stanowiskiem. Jego następcą będzie Henryk Kowalczyk.

Poprzednio piastowane stanowiska przez Annę Moskwę były także związane z biznesem. Zajmowała stanowiska zarządzające w spółkach Baltic Power, spółką PKN Orlen i Northland Power.

Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska. Kto to jest?

Jakie wykształcenie i doświadczenie ma nowa minister klimatu? Anna Moskwa skończyła studia na kierunkach: ekonomia, socjologia i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Uniwersytecie Warszawskim.

Ma doświadczenie w pracy na rządowym stanowisku. Była wiceministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a wcześniej dyrektorem Departamentu Współpracy Międzynarodowej resortu. Po likwidacji instytucji w 2020 roku zaczęła pracę w zarządzie spółki Baltic Power, spółki PKN Orlen i Northland Power.

Anna Moskwa ma także doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zajmowała się krajowym i międzynarodowym rynkiem pracy. Jej firma zajmowała się tematyką HR, rekrutacjami, postępowaniami przetargowymi, funduszami unijnymi. Nowa minister płynnie mówi po angielsku, hiszpańsku i francusku.

RadioZET.pl/PAP