Zamknij

Andrzej Heidrich, projektant polskich banknotów, nie żyje

21.10.2019 13:24
Andrzej Heidrich nie żyje. Projektant polskich banknotów zmarł w wieku 90 lat. Kim był?
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Zmarł Andrzej Heidrich. Grafik był autorem okładek i ilustracji do książek m.in. Jarosława Iwaszkiewicza i Ryszarda Kapuścińskiego oraz banknotów dla Narodowego Banku Polskiego. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Andrzej Heidrich zmarł w niedzielę 20 października w wieku 90 lat – poinformowało w poniedziałek Wydawnictwo Czytelnik.

Kim był Andrzej Heidrich?

Urodził się 6 listopada 1928 roku w Warszawie.

Zobacz także

Od lat 60. XX wieku projektował banknoty dla Narodowego Banku Polskiego, m.in. z serii „Wielcy Polacy”, które funkcjonowały do 1996 roku. Obecnie w obiegu jest sześć zaprojektowanych przez niego banknotów z władcami Polski.

Również w latach 60. ubiegłego stulecia artysta rozpoczął współpracę z Pocztą Polską przy projektowaniu znaczków. Heidrich jest również autorem projektów polskich paszportów i dowodów osobistych, wielu odznaczeń oraz orzełków na czapkach wojskowych.

Podczas 40-letniej pracy w Wydawnictwie Czytelnik projektował też okładki książek. W latach 1974-1989 był naczelnym grafikiem wydawnictwa. Ilustrował książki takich autorów jak Ryszard Kapuściński, Jarosław Iwaszkiewicz i Leszek Kołakowski, Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Tadeusz Konwicki.

Został odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006), a w 2014 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 r. otrzymał Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP