Zamknij

Milioner w rządzie Morawieckiego. Gut-Mostowy wiceministrem rozwoju

09.01.2020 09:56
Andrzej Gut-Mostowy wiceministra Rozwoju. Milioner w rządzie Morawieckiego
fot. Ministerstwo Rozwoju

Andrzej Gut-Mostowy, poseł PiS i zakopiański przedsiębiorca, został najnowszym członkiem kierownictwa resortu rozwoju. To kolejne rozszerzenie administracji rządu Mateusza Morawieckiego, w którym zasiada już 23 ministrów i 80 wiceministrów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Najnowsze zmiany w rządzie dotyczą resortu rozwoju i klimatu.

Milioner w rządzie

W ministerstwie kierowanym przez Jadwigę Emilewicz tekę sekretarza stanu oraz pełnomocnika premiera ds. promocji polskiej marki otrzymał Andrzej Gut-Mostowy.

Zobacz także

Zakopiański przedsiębiorca i poseł PiS, jak podało Ministerstwo Rozwoju, "pochodzi z jednej z najstarszych i najliczniejszych rodzin na Podhalu, która od końca XIX wieku zajmuje się turystyką".

Były parlamentarzysta PO (w latach 2005-2015) należy również do jednego z najbogatszych posłów.

Według jego najnowszego oświadczenia majątkowego, w ubiegłym roku parlamentarzysta uzyskał ponad 2,7 mln zł dochodu. Wykazał również własność lub współwłasność do kilkunastu nieruchomości o wartości ponad 35 mln zł. Ponadto pochwalił się oszczędnościami w wysokości 6,3 mln zł. 

W ostatnich dniach premier odwołał również jednego z wiceministrów klimatu - Sławomira Mazurka. Odpowiadał on za wdrażanie polityki gospodarowania odpadami. Z ministerstwem klimatu (wcześniej środowiska) był związany od 2006 roku. 

Zobacz także

Tanie państwo?

Obecnie administracja rządowa składa się z premiera, 23 ministrów i 80 wiceministrów, pracujących w 19 resortach.

Najwięcej współpracowników ma Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. W swoim resorcie ma aż ośmiu sekretarzy i podsekretarzu stanu.

W odpowiedzi na interpelację z poprzedniej kadencji Sejmu Krzysztofa Brejzy, posła PO, kancelaria premiera poinformowała, że w styczniu 2015 roku - jeszcze za czasów rządów koalicji PO-PSL - było 18 ministrów i 80 wiceministrów.

Z kolei po objęciu władzy przez PiS pięć lat temu, w styczniu 2016 roku było już 23 ministrów i 93 wiceministrów. Rok później administracja rządowa jeszcze się rozrosła i rząd miał 20 ministrów oraz 101 sekretarzy i podsekretarzy stanu.

W 2018 roku, po krytyce opinii publicznej wokół zarobków i premii ministrów, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ograniczenie administracji rządowej o 25 proc.  

Zobacz także

RadioZET.pl