Zamknij

Prezydent popełnił błąd w oświadczeniu majątkowym?

30.06.2020 10:28
Andrzej Duda. Oświadczenie majątkowe. Prezydent popełnił błąd?
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Błąd w oświadczeniu majątkowym prezydenta? Tak uważają politycy PO, którzy zarzucają Andrzejowi Dudzie nieprecyzyjny wpis dotyczący kredytu - podał portal WP.pl.

Andrzej Duda 26 czerwca, na dwa dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, osobiście poprosił Sąd Najwyższy o udostępnienie jego najnowszego oświadczenia majątkowego. Zgodnie z prawem deklaracja pozostaje niejawna, ale prezydent zdecydował się na ten krok w ostatnim dniu kampanii w walce o reelekcję.

W rubryce na temat zobowiązań finansowych powyżej 10 tys. zł, Duda wpisał kredyt hipoteczny na kwotę 497 tys. zł na zakup lokalu mieszkalnego (majątek wspólny z żoną). Zdaniem posłów PO taki zapis jest nieprecyzyjny. Dlaczego?

Błąd w oświadczeniu prezydenta?

- Prezydent nie określił warunków, na jakich zaciągnął kredyt na prawie pół miliona złotych. Nie wykazał, w jakiej walucie ten kredyt został zaciągnięty. Brakuje tutaj podstawowych informacji, choćby takiej, jaki bank udzielił prezydentowi kredytu - powiedział Cezary Tomczyk, poseł PO, cytowany przez portal z WP.pl.

Zobacz także

Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta, wyjaśnił, że prawidłowość złożonego przez Dudę oświadczenia oceni Sąd Najwyższy. Tymczasem, jak podało nieoficjalnie WP.pl, prezydent ma kredyt w Banku Pekao, w którego większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa.

"Fakt" ujawnił, że Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda w grudniu 2018 roku kupili apartament w kameralnej willi w Krakowie. Na 150 metrach kwadratowych para prezydencka - jak pisały media - ma do dyspozycji dwie łazienki, trzy sypialnie, przestronny salon, a do tego garaż. Z kolei według "Gazety Krakowskiej", nieruchomość jest warta około miliona złotych.

Andrzej Duda. Oświadczenie majątkowe

Urzędujący prezydent nie zadeklarował w oświadczeniu majątkowym domu, ani gospodarstwa rolnego.  Wskazał za to mieszkanie spółdzielcze własnościowe o powierzchni 79,4 mkw. Andrzej Duda ma także działkę o powierzchni 325 mkw i mieszkanie o powierzchni 132 mkw z 20 metrowym garażem.

Na rachunkach bankowych prezydenta znajduje się 120 tys. złotych i ponad 30 tysięcy euro. Duda posiada też akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zobacz także

Andrzej Duda odnotował też zobowiązania pieniężne. Prezydent ma do spłaty m.in. kredyt hipoteczny na kwotę 497 tysięcy złotych.

Duda wskazał też, że jako prezydent w tytułu uposażenia zarobił w 2019 roku ponad 243 tysiące złotych brutto.

RadioZET.pl/WP.pl