Zamknij

Oświadczenie majątkowe Dudy opublikowane. Jaki majątek posiada?

26.06.2020 16:16
Andrzej Duda. Oświadczenie majątkowe opublikowane. Jaki majątek posiada
fot. Maciej Konieczny/REPORTER/east News

Zastrzeżone dotąd oświadczenie majątkowe prezydenta Andrzeja Dudy ujrzało światło dziennie. Sąd Najwyższy, na wniosek prezydenta, opublikował jego oświadczenie majątkowe.

„Osobiście zwróciłem się do Sądu Najwyższego o zdjęcie klauzuli tajności i ujawnienie mojego oświadczenia majątkowego. Są klauzule i procedury ale ja osobiście nie mam nic do ukrycia. Spłacamy z Agatą kredyt, jak prawie każde małżeństwo” – wskazał prezydent Andrzej Duda we wpisie na Twitterze.

Andrzej Duda zdecydował się na ujawnienie oświadczenia majątkowego na dwa dni przed wyborami prezydenckimi, w których ubiega się o reelekcję. Od wielu tygodni jego kontrkandydaci i inni politycy podnosili temat transparentności życia publicznego i jawności majątku osób sprawujących decyzyjne funkcje w państwie.

Oświadczenie majątkowe Dudy. Jaki majątek ma prezydent?

Urzędujący prezydent nie zadeklarował w oświadczeniu majątkowym domu, ani gospodarstwa rolnego.  Wskazał za to mieszkanie spółdzielcze własnościowe o powierzchni 79,4 mkw. Andrzej Duda ma także działkę o powierzchni 325 mkw i mieszkanie o powierzchni 132 mkw z 20 metrowym garażem.

Na rachunkach bankowych prezydenta znajduje się 120 tys. złotych i ponad 30 tysięcy euro. Duda posiada też akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zobacz także

Andrzej Duda odnotował też zobowiązania pieniężne. Prezydent ma do spłaty m.in. kredyt hipoteczny na kwotę 497 tysięcy złotych.

Duda wskazał też, że jako prezydent w tytułu uposażenia zarobił w 2019 roku ponad 243 tysiące złotych brutto.

RadioZET.pl