Zamknij

Andrzej Duda podpisał ustawę przyznającą mu podwyżkę. Ile teraz zarobi?

01.10.2021 13:55
Andrzej Duda
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis na ustawie o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Przyznał sobie tym samym podwyżkę w wysokości około 40 procent. Zmiany w zarobkach czekają także samorządowców.

Budżet bardzo ucierpiał przez pandemię, w związku z czym nie ma w nim pieniędzy na podwyżki. Przekonywał o tym premier Mateusz Morawiecki, gdy okazało się, że rząd zamierza zamrozić wynagrodzenia pracowników strefy budżetowej. W obliczu szalejącej inflacji oznaczałoby to faktyczną obniżkę pensji o nawet 5 procent – tak duży może być w 2021 roku spadek wartości pieniądza. GUS podał, że według szybkiego szacunku inflacja we wrześniu 2021 wzrosła do 5,8 procent.

Politycy znaleźli jednak sposób na przyznanie podwyżek samym sobie.  Dzięki rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Andrzeja Dudę pensje parlamentarzystów zwiększą się o 60 procent, do około 14 000 zł miesięcznie. W odpowiedzi Sejm przygotował i przyjął ustawę zwiększającą uposażenie prezydenta. Andrzeja Duda podpisał swoją podwyżkę w czwartek 30 września 2021 roku.

Podwyżka dla prezydenta. Andrzej Duda zarobi 40 procent więcej

Podwyżki dla posłów i senatorów oraz sposób ich wprowadzenia wywołały duże niezadowolenie społeczne. Obóz rządzący nie chciał, żeby zwiększenie wynagrodzenia dla parlamentarzystów wprowadzić na drodze ustawy. Opozycja mogłaby zaprotestować i zagłosować przeciw, a w dyskusjach na pewno pojawiłyby się niewygodne pytania o podwyżki dla strefy budżetowej.

Wzrost pensji został więc wprowadzony fortelem: prezydent podniósł rozporządzeniem uposażenia ministrów i sekretarzy stanu. Wynagrodzenie posłów wyliczane jest na ich podstawie, więc automatycznie także dostali podwyżki, obowiązujące od 1 sierpnia 2021 roku.

Już 11 sierpnia 2021 Sejm przyjął ustawę o zwiększeniu wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w tym oczywiście prezydenta. Pod koniec września 2021 nowelizacja trafiła na biurko Andrzeja Duda i otrzymała niezbędny do wejścia w życie podpis.

Zmieniona ustawa reguluje wynagrodzenia wypłacane prezydentom i byłym prezydentom, a także zasady ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli.

Zgodnie z nowym prawem, wynagrodzenie prezydenta ma się składać z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej. Kwota bazowa wyznaczana jest w ustawie budżetowej na dany rok; w 2021 roku wynosi 1789,42 zł.

W rezultacie uposażenie prezydenta Andrzeja Dudy wzrośnie do 25 051,88 zł brutto miesięcznie. To wzrost o 40 procent; przed podwyżką pensja prezydenta wynosiła łącznie około 20 400 zł brutto.

RadioZET.pl/PAP