Zamknij

Prezydent: przez lata wysokie bezrobocie zabijało marzenia Polaków

06.08.2020 11:21
Andrzej Duda podczas zaprzysiężenia o skali bezrobocia w Polsce
fot. PAP/Rafał Guz

- Wysoki poziom bezrobocia to prawdziwe przekleństwo. To ono zabijało marzenia milionów Polaków, zmuszało do emigracji zarobkowej. Dziś w obliczu kryzysu wywołanego pandemią musimy zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby ta sytuacja się nie powtórzyła – zadeklarował Andrzej Duda.

Andrzeja Duda podczas Zgromadzenia Narodowego w Sejmie został zaprzysiężony na kolejną kadencję.

Prezydent podczas orędzia mówił problemach polskiej gospodarki w obliczu koronakryzysu. Mianem „prawdziwego przekleństwa” określił utrzymujące się od lat wysokie bezrobocie.

Prezydent o skali bezrobocia: to prawdziwe przekleństwo

- Przez wiele lat wysokie bezrobocie zabijało marzenia Polaków. Dziś, w obliczu kryzysu, musimy zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby ta sytuacja się nie powtórzyła - podkreślił w prezydent Andrzej Duda w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym.

Zobacz także

Prezydent mówił o zagrożeniach dla gospodarki w obliczu kryzysu wywołanego pandemią. Do takich zaliczył m.in. wysoki poziom bezrobocia. Mówił też o nowych miejscach pracy dla młodego pokolenia.

Duda mówił również o potrzebie dobrych miejsc pracy w kraju dla młodego pokolenia.

Chcemy Polski ambitnej, Polski, która rozwija swój potencjał, w której powstają nowe, dobrze płatne miejsca pracy. Polski, skutecznie konkurującej gospodarczo z innymi państwami, Polski, która tworzy swoim obywatelom warunki ekonomicznego i zawodowego rozwoju, do wzrostu ich zamożności 

- powiedział Duda

Jak dodał, młode pokolenia „musi mieć szansę na dobrą pracę w kraju, nie poza granicami”. Wyraził nadzieje, że najmłodsze pokolenie pracowników będzie zakładało rodziny w kraju i nie wyjedzie do pracy na emigrację.

- To nasze ogromnie ważne zadanie, które jest realizowane dzisiaj przez polskie władze, przez rząd, przez parlament, przez prezydenta Rzeczypospolitej. Mam nadzieję, że zrealizujemy je w całości i że przywróci ono Polskę na drogę rozwoju - powiedział prezydent.

Zobacz także

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego za czerwiec, nadal ponad milion osób pozostaje bez pracy. Stopa bezrobocia w czerwcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,0 proc. w maju.

RadioZET.pl/PAP