Zamknij

Andrzej Duda: ostatni raz Polska taką siłę miała w XVII wieku

07.09.2020 16:04
Andrzej Duda: ostatni raz Polska taką siłę miała w XVII wieku
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Andrzej Duda, prezydent RP, podczas otwarcia Konferencji Giełd Trójmorza powiedział, że "ostatni raz Polska taką siłę miała w XVII wieku i jest naszym wielkim zdaniem, żeby tę szansę wykorzystać".

Prezydent Andrzej Duda swoim wystąpieniem zainaugurował w Krakowie Konferencję Giełd Tójmorza. To wspólna inicjatywa giełd papierów wartościowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 

Zaznaczył, że choć rozmawiamy o współpracy rynków kapitałowych, ale można powiedzieć szerzej - jednego wielkiego rynku kapitałowego tej części Europy - Trójmorza. Jak zaznaczył, to jedna trzecia terytorium UE i jedna czwarta społeczeństwa UE. "I to tylko 10 proc. kapitału, więc to cały czas za mało, ale zarazem wielka perspektywa" - ocenił.

Duda o sile Polski i XVII wieku

Duda przypomniał, że Trójmorze należy do najważniejszych obszarów jego pracy w ciągu ostatnich pięciu lat. Zwrócił przy tym uwagę na ambicje i wielkie szanse, które dają naszej części Europy, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, wchodzącemu w tej chwili w dorosłe życie.

Zobacz także

"Ale naszym wielkim zadaniem dzisiaj jest stworzyć im jak najlepszą bazę do tego, by mogli działać" - powiedział. Dodał, że "budujemy lotniska po to, żeby potem można było dalej rozwijać flotę lotniczą i stawać się jedną z potęg, jeżeli chodzi o ten rodzaj przemysłu".

Duda również odniósł się do historii, aby podkreślić - jego zdaniem - silną pozycję Polski.

Dla nas, Polaków, kiedy patrzymy w głąb naszej historii, to największa w dziejach szansa od XVII wieku. Może trudno w to uwierzyć, ale taka jest prawda. Ostatni raz Polska taką siłę miała w XVII wieku i jest naszym wielkim zdaniem, żeby tę szansę wykorzystać

Andrzej Duda

Wyraził nadzieje, że państwa w regionie "będą ze sobą współpracowały budując pomyślność naszej części Europy, a tym samym całą Unię Europejską". - Nie mam wątpliwości, że Trójmorze, które tak mocno wpisuje się w ideę równego rozwoju państw w ramach UE, służy całej Unii Europejskiej, służy całej wspólnocie - podkreślił Duda.

Zobacz także

Prezydent zauważył, że podstawowym elementem, którym kierowano się tworząc współpracę w ramach Trójmorza, nie była wielka polityka, ale raczej gospodarka. - Chodziło przede wszystkim o inwestycje. Dostrzegaliśmy jasno i wyraźnie, że poziom infrastruktury w naszej części Europy, właśnie w tej przestrzeni Północ-Południe, jest absolutnie niedostateczny - tłumaczył.

Prezydent zaznaczył, że współpraca w ramach Trójmorza ma wiele formatów, zaangażował się w nią biznes. - Jakby nie było, to biznes jest solą ziemi i jeżeli ktoś ma ten rozwój prowadzić, my jako politycy ten rozwój możemy stymulować (...), ale bez tych, którzy działają na rynku, bez biznesu, inwestycji nie będzie - podkreślił.

Zwrócił uwagę na wspólne inicjatywy, powstanie m.in., Indeksu Trójmorza CEE Plus, Funduszu Inicjatywy Trójmorza, listy projektów priorytetowych, Forum Regionów, Forum Ekonomicznego.

Zobacz także

- Rynek kapitałowy odgrywa w tym wszystkim niebagatelną rolę - podkreślił prezydent zaznaczając, że uczestnicy spotkania współtworzą ten rynek i mają wpływ na podmioty, które w poszczególnych krajach działają. To, jak wskazał, są często firmy z branż najnowocześniejszych technologii, a skłonienie ich do współpracy może dać efekt synergii.

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa państw Europy Środkowo-Wschodniej. Skupia 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Najbliższy szczyt Inicjatywy Trójmorza zaplanowano na październik 2020 roku w Estonii - obędzie się on w formie wirtualnej. 

RadioZET.pl/PAP