Zamknij

Fundusz Medyczny od Andrzeja Dudy. Prawie 3 mld zł na onkologię

07.03.2020 16:28
Andrzej Duda ogłosił powstanie specjalnego Funduszu Medycznego
fot. PAP/Krzysztof Świderski

Niemal 3 mld zł trafi do specjalnego Funduszu Medycznego, którego powstanie zapowiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Ma on służyć przede wszystkim najmłodszym pacjentom oraz tym z oddziałów onkologicznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Chodzi o to, żeby stworzyć specjalny Fundusz Medyczny, który będzie służył dzieciom, trudnym przypadkom, także i onkologii. 2 miliardy 750 milionów złotych rocznie po to właśnie, aby finansować te elementy - powiedział Duda po spotkaniu z mieszkańcami Nysy, gdzie kontynuuje kampanię wyborczą.

Duda: 3 mld zł na onkologię i ochronę dzieci

Jak wyjaśnił, w tym roku ta kwota zabezpieczałaby jeszcze dodatkowo na wypadek wybuchu epidemii koronawirusa.

"Wiadomości" TVP1 o lawinowym wzroście nakładów na służbę zdrowia

Generalnie byłaby przeznaczona na ochronę zdrowia dzieci, na leczenie trudnych przypadków, na onkologię, po to, żeby wzmocnić ochronę zdrowia w Polsce

Andrzej Duda

Jak zaznaczył, utworzenie Funduszu zostało wstępnie zapowiedziane w piątek wieczorem, w czasie konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim. Poinformował również, że wczoraj i dzisiaj rozmawiał z premierem na temat wzmocnienia ochrony zdrowia.

Trzeba było policzyć, jakie pieniądze są możliwe, dzisiaj pan premier mi potwierdził, że ta możliwa kwota to jest 2 miliardy 750 milionów, czyli prawie 3 miliardy złotych

Andrzej Duda

- Rozmawialiśmy o pieniądzach, które zależą od rządu, ponieważ są to pieniądze z budżetu państwa - powiedział Duda, dopytywany o piątkowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim.

Zobacz także

2 mld zł dla mediów publicznych

Moment ogłoszenia inicjatywy prezydenta nie jest przypadkowy. W piątek prezydent podpisał ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych z tytułu niezapłaconego abonamentu RTV. Chodzi o 1,95 mld zł, które w dużej mierze trafią do Telewizji Polskiej. 

Opozycja wzywała Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy i przeznaczenia pieniędzy z rekompensaty dla mediów publicznych dla pacjentów z oddziałów onkologicznych. 

Jak napisał w sobotę na Twitterze rzecznik prasowy prezydenta Błażej Spychalski, z inicjatywy Andrzeja Dudy powstanie specjalny Fundusz Medyczny z budżetem niemal 3 mld zł rocznie.

"Będą to dodatkowe środki przeznaczone na leczenie chorób onkologicznych, a także finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi" - wyjaśnił Spychalski.

Premier mówił podczas briefingu, że rząd w tym roku przeznaczy rekordową pulę na onkologię - ponad 11 mld złotych. Jednocześnie poinformował, że rozmawiał z prezydentem o Funduszu Medycznym.

Zobacz także

Pan prezydent tutaj podkreśla, jak ważny jest jeszcze ekstra dodatkowy komponent właśnie onkologiczny

Mateusz Morawiecki

Dodał, że w najbliższym czasie będą podane szczegóły w tym zakresie.

Przy czym to jest fundusz, który przekracza te 11 miliardów złotych, o których powiedziałem, żeby nie było tutaj żadnych niedomówień. A więc jeszcze dodatkowe środki będą również przeznaczone

Mateusz Morawiecki

Na Narodową Strategię Onkologiczną w najbliższych dziesięciu latach rząd ma przeznaczyć ponad 11 mld zł

RadioZET.pl/PAP