Zamknij

Andrzej Duda o CPK: stać nas na to, jesteśmy narodem zwycięzców

03.06.2020 16:11
Andrzej Duda o CPK: stać nas na to, jesteśmy narodem zwycięzców
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Polskę stać na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). - Jesteśmy narodem zwycięzców i damy radę - argumentował. W środę zaprezentowano stan prac nad powstaniem największego w tej części Europy huba transportowego.

Centralny Port Komunikacyjny to najbardziej spektakularna inwestycja planowana przez rząd PiS-u. Podczas środowej konferencji z udziałem przedstawicieli najwyższych władz odświeżono informacje na temat planów oraz przedstawiono etapy przygotowania do inwestycji.

- Chcemy, żeby Polska była krajem tak rozwiniętym, aby odnosiło się to odpowiednio do jej wielkości, położenia i do tego, jak wielkim jesteśmy narodem - mówił prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem inwestycja będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, który "wpisze się w wielki plan Trójmorza, bo będzie największym portem komunikacyjnym w naszym regionie, który zepnie komunikacyjnie właściwie wszystkie regiony Polski".

Duda o CPK: stać nas na to

Prezydent przyznał, że pandemia koronawirusa doprowadziła do rozchwiania gospodarczego zarówno w Polsce, jak i na świecie. - To dlatego rząd zdecydował się na niezwykle radykalne działania wspierające polską gospodarkę - wskazał.

Zobacz także

Duże inwestycje dają - mówił - "ogromną perspektywę na dziesięciolecia rozwoju". - Tak się stało już w innych krajach, wystarczy popatrzeć chociażby za naszą zachodnią granicę na wielki port lotniczy we Frankfurcie, jak on ożywił tamtą część Niemiec i całą niemiecką gospodarkę, jak ogromne jest jego znaczenie dzisiaj dla Europy - dodał.

Szacuje się, że realizacja CPK stworzy 150 tysięcy miejsc pracy, bezpośrednio 40 tysięcy przy samym porcie i 110 tysięcy we wszystkich przedsięwzięciach gospodarczych, jakie będą wokół niego; że to jest 1800 kilometrów nowych linii kolejowych, że to jest 400 kilometrów nowych dróg, że to będzie około 45 milionów pasażerów rocznie, którzy będą przybywali do Polski w związku z funkcjonowaniem tego portu komunikacyjnego, w wersji podstawowej, a w wersji dalekosiężnej - może nawet 70 milionów ludzi rocznie

Andrzej Duda

Wskazywał, ze port byłby w stanie wykonywać ok. 450 tys. operacji lotniczych rocznie. - Ale (port) to przede wszystkim wielki biznes, to centra logistyczne, to różnego rodzaju huby o charakterze gospodarczym, to wielka szansa dla Polski - ocenił. Zdaniem prezydenta, który 28 czerwca będzie walczył o reelekcję, Polskę stać na gigantyczną inwestycję - nawet w czasach kryzysu.

Jestem przekonany o tym, że stać nas na to, żeby taki port komunikacyjny zrealizować. Jestem przekonany, że stać nas na to, żeby podjąć tą wielką szansę (...) Nie mam co do tego wątpliwości - jesteśmy narodem zwycięzców i damy rade

Andrzej Duda

Koreańskie lub japońskie partnerstwo

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "CPK to program dla obywateli". Jak mówił, prowadzone przez państwo inwestycje infrastrukturalne są sprawdzoną odpowiedzią na kryzys gospodarczy. Zaznaczył, że prowadzone dziś inwestycje, jak przekop Mierzei Wiślanej czy właśnie CPK, to również inwestycje w przyszłe miejsca pracy.

Na tworzenie miejsc pracy wskazywał także wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Jak podkreślił, CPK to nie tylko miejsca pracy bezpośrednio przy jego budowie i w otoczeniu. - To również szansa dla polskich przedsiębiorstw i dla polskich przedsiębiorców - zaznaczył.

Dodał, że inwestycja ta - to również sieć szybkich linii kolejowych, dzięki którym Polacy będą mieli dostęp do miejscowości w całym kraju. - To szansa na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych, jak i krajowych, do każdego zakątka kraju - powiedział.

Zobacz także

Podkreślił, że Centralny Port Komunikacyjny to już teraz projekt o zasięgu międzynarodowym. Przypomniał, że podpisano umowę np. z kolejami francuskimi, żeby pracować wspólnie nad standardami kolei dużych prędkości, a także umowę o współpracy z Wielką Brytanią. Wskazał, że prowadzone są też zaawansowane rozmowy z partnerami ze Stanów Zjednoczonych.

- Wkrótce wybierzemy doradcę strategicznego dla lotniska - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK. Dodał, że ubiegają się o to dwa lotniska: Incheon w Seulu i Narita w Tokio. Zapowiedział, że pierwsze wbicie łopaty w związku z budową CPK ma nastąpić do roku 2023, a w 2027 r. pierwsze operacje lotnicze.

Chcemy cały projekt zamknąć mniej więcej w 10 lat od samego początku idei. Do roku 2023 to pierwsze wbicie łopaty, czyli te wszystkie elementy formalne, które są przedtem do wykonania, chociażby masterplan lotniska, wszelkie pozwolenia, zgody środowiskowe, podpisanie umów z inwestorami, przyciągniecie kapitału - to jest to zadanie w horyzoncie do 2023. A w 2027 roku pierwsze operacje lotnicze

Marcin Horała

Prezes CPK Mikołaj Wild powiedział, że te dwa lotniska: Incheon w Seulu i Narita w Tokio, zaliczają się do pierwszej dziesiątki najlepszych lotnisk na świecie. - To są lotniska, które wsławiły się doskonałością organizacyjną i tym, że gdy wchodzą w jakieś inwestycje, gdy starają się być partnerem, to wspierają bardzo rzetelnie, ale także inwestują tylko w porty lotnicze, które potem odnoszą sukces - przekonywał.

Horała, pytany o przyszłość warszawskiego Lotniska Chopina mówił, że rozstrzygnięcie tej kwestii opóźnia się w związku z epidemią koronawirusa, gdyż jest ona uzależniona od inwestycji w to lotnisko w ciągu najbliższych kilku lat, zanim wystartują samoloty z CPK.

Co to jest Centralny Port Komunikacyjny?

CPK to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

Podczas środowej konferencji na temat CPK nie podano szacunkowego budżetu ani źródeł finansowania inwestycji megalotniska.

RadioZET.pl/PAP