Zamknij

Duda gwarantem wypłaty 13. emerytury - mówiła minister rodziny

22.06.2020 07:21
Andrzej Duda gwarantem wypłaty 13. emerytury - minister rodziny
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Na tydzień przed wyborami prezydenckimi, minister rodziny Marlena Maląg stwierdziła, że reelekcja Andrzeja Dudy jest gwarantem wypłaty 13. emerytury.

Andrzej Duda, urzędujący prezydent, jako jeden z głównych punktów swojego programu wyborczego podkreślił zachowanie świadczeń społecznych przyznanych przez rząd PiS po 2015 roku. Wśród nich 500 plus, Dobry start (wyprawka szkolna) czy 13. emerytura.

W niedzielę głos w sprawie ostatniego świadczenia zabrała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Nie szczędziła pochwał pod adresem Dudy. 

13. emerytura. Czy pozostanie po wyborach?

Dzisiaj nie mówimy już, że emeryci dostają dwa, trzy złote waloryzacji. Dzisiaj, w roku 2020 waloryzacja była kwotowo-procentowa. Minimalny wzrost renty i emerytury wynosi 70 złotych, a jeżeli chodzi o dodatkowe świadczenia, to 13. emerytura - emerytura plus, która po raz pierwszy była wypłacona w 2019 roku, natomiast w 2020 roku już (jest wypłacana - przyp. red.) na mocy ustawy

Marlena Maląg

Zobacz także

Podkreśliła, że dzięki zapisom ustawowym emeryci mogą liczyć na stałą wypłatę tego świadczenia. - Oczywiście gwarantem tego jest prezydent Andrzej Duda, który nigdy nie podpisze ustawy, która miałaby ten przywilej odebrać naszym emerytom, a to jest 24 miliardów złotych przez dwa lata, które trafiły do portfeli naszych emerytów i rencistów jako wsparcie, podziękowanie, jako solidarność z osobami, które wychowały młode pokolenie – powiedziała minister.

Jednocześnie zwróciła uwagę, że to rząd PiS i prezydent Duda przywrócili wiek emerytalny do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Kontrkandydat pana prezydenta Andrzeja Dudy pan Rafał Trzaskowski zapomina, czy głosował za tym wiekiem emerytalnym, czy chciał go wydłużyć, czy skrócić, właściwie dzisiaj nie wie. Dzisiaj wie, że chce obiecywać, tylko ciągle myli się i myli fakty

Marlena Maląg

Zobacz także

Jako przykład podała słowa Rafał Trzaskowskiego, który miał powiedzieć, że w okresie pandemii w Polsce przybyło milion osób bezrobotnych. Maląg podkreśliła, że obecnie bez pracy jest ponad milion Polaków, a stopa bezrobocia wynosi 6 proc., dodając, że w 2013 r., w czasie rządów Donalda Tuska bezrobocie było na poziomie 13 proc. Stąd, jak powiedziała minister, wynika pomyłka Rafała Trzaskowskiego. 

11 marca (tego roku - przyp. red.) to był najgorszy dzień, jeśli chodzi o sytuację gospodarczą w naszym kraju. Wtedy najwięcej firm wyrejestrowało się z bazy CEiDG (…) Była potrzebna interwencja państwa, aby dofinansować firmy i zadbać o miejsca pracy. I te miejsca staramy się zabezpieczać. A dzisiaj możemy powiedzieć (…) firm rejestrujących się jest znacznie więcej, niż na początku roku

Marlena Maląg

Jeszcze przed pandemią koronawirusa rząd planował wprowadzenie 14. emerytury pod koniec 2021 roku. Jednak ten rządowy projekt ustawy w tej sprawie utknął w sejmowej "zamrażarce" 

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, a ewentualna druga tura - 12 lipca.

RadioZET.pl/PAP