Zamknij

Minister Adamczyk o budowie dróg z unijnych dotacji

23.07.2020 12:20
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, o budowie dróg z dotacji UE
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, w rozmowie z Money.pl zapowiedział, że dzięki nowym środkom unijnym można wybudować w Polsce kolejne 2 tys. km autostrad.

Jak podkreślił szef resortu infrastruktury w rozmowie z portalem Money.pl, pieniądze z nowego budżetu UE pójdą też na drogi. - Mamy wiele potrzeb w tym zakresie i chcemy uzupełnić ten "ruszt" komunikacyjny w Polsce, ale mamy też nadzieję, że te pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na drogi samorządowe - powiedział.

Dodał, że "dzięki nowym środkom z UE będzie można wybudować może nawet 2 tys. km nowych dróg, ale do środków unijnych musimy dołączyć własne z budżetu krajowego".

Nowy budżet UE a polskie drogi

Według Adamczyka jedne z najważniejszych inwestycji, dla których są prowadzone przygotowania to trasy S11 z Koszalina przez Poznań prowadzące na Górny Śląsk, S74 od granicy z Ukrainą przez Zamość, Nisko do Wielunia, czy S16 przez Mazury.

Zobacz także

Jak wskazał, dotychczas powstało ok. 40 wariantów S16. Wybrano trzy, które mają być konsultowane z mieszkańcami oraz organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody.

Chcemy, aby trasa przez Mazury miała jak najmniejszy wpływ na środowisko. Ruch drogowy stale rośnie, za 15 -20 lat podwoi się, dlatego musimy wziąć to pod uwagę przygotowując projekt

Andrzej Adamczyk

Szef resortu infrastruktury przypominał, że docelowo w ramach Planu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku) powstanie 6 tys. km dróg ekspresowych i ok. 2.5 tys. autostrad.

Porozumienie zawarte na szczycie UE we wtorek nad ranem zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki.

Zobacz także

Wartość budżetu UE na kolejną siedmiolatkę wyniesie 1,074 bln euro. Jak poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki, porozumienie UE daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących. 

RadioZET.pl/PAP/Money.pl