Zamknij

Amerykanie chcą całkowicie wstrzymać irański eksport ropy

Olga Papiernik
03.07.2018 15:37
Donald Trump
fot. East News

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że eksport ropy naftowej w regionie może być zagrożony, jeśli USA będą wywierać nacisk na swoich sojuszników, aby zaprzestać importu irańskiej ropy naftowej - podała we wtorek oficjalna strona prezydenta Rowhaniego.

We wtorek przedstawiciel Departamentu Stanu USA Brian Hook oświadczył, że administracja amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa będzie rozpatrywać wnioski o zwolnienie z sankcji gospodarczych nałożonych na Iran przypadek po przypadku. Dodał, że Stany Zjednoczone chcą ostatecznie zredukować do zera przychody Iranu z eksportu ropy naftowej.

- Amerykanie utrzymują, że chcą całkowicie wstrzymać irański eksport ropy. Nie rozumieją znaczenia tego stwierdzenia, ponieważ jest to niezrozumiałe, że irańska ropa nie może być eksportowana, podczas gdy ropa z tego regionu może być - powiedział Rowhani podczas poniedziałkowej wizyty w Szwajcarii.

- Jeśli wy (Amerykanie) potraficie, zróbcie to i zobaczycie, jaki będzie rezultat - dodał.

- To naprawdę czysta wyobraźnia, bezpodstawna, niesprawiedliwa, że pewnego dnia wszyscy producenci ropy naftowej będą mogli eksportować swoją ropę, z wyjątkiem Iranu - podsumował.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Co się stanie po wycofaniu się Amerykanów z umowy  z Iranem?

Prezydent Iranu, który przybył w poniedziałek do Szwajcarii, przeprowadził dwie tury rozmów w prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Alainem Bersetem, na temat umów bilateralnych między oboma państwami i umowy nuklearnej.

- Wszyscy jesteśmy świadomi, że zapowiedziane przez Stany Zjednoczone wycofanie się (z umowy) może spowolnić lub podważyć poczynione postępy - oświadczył we wtorek Berset.

- Z punktu widzenia Szwajcarii ta umowa okazała się bezprecedensowym sukcesem. Ale dziś jest niepewność, którą chcemy zmniejszyć - dodał prezydent.

Zobacz także

W przeszłości - jak zauważa Reuters - władze Iranu groziły, że mogą zablokować cieśninę Ormuz, przez którą przechodzi jedna trzecia ropy naftowej transportowanej drogą morską na całym świecie.

Iran jest trzecim największym producentem ropy w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Dziennie eksportuje około 2 mln baryłek ropy naftowej.

8 maja prezydent Trump podjął decyzję o wycofaniu się USA z umowy nuklearnej z Iranem i ponownym wprowadzeniu wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj, które obowiązywały przed zawarciem umowy. Część sankcji ma wejść ponownie w życie po upływie 90-dniowego okresu przejściowego, tj. 6 sierpnia, a część po 180 dniach, czyli 4 listopada.

PAP/OP