Zamknij

Amerykański ekonomista radzi: trzymajcie środki w gotówce

05.03.2020 16:03
Amerykański ekonomista radzi: trzymajcie środki w gotówce
fot. Prometheus72/Shutterstock

Trzymajcie środki w gotówce albo w bezpiecznych obligacjach państw - radzi amerykański ekonomista Nouriel Roubini. Przed ponad dekadą udało mu się przewidzieć kryzys finansowy z powodu spekulacji na rynku nieruchomości.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Nouriel Roubini w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Der Spiegel" przewiduje kolejne załamanie światowej gospodarki.

Oczekuję, że globalny rynek akcji spadnie o 30 do 40 procent w tym roku. Moja rada: trzymajcie środki w gotówce albo bezpiecznych obligacjach państw

Nouriel Roubini

Zobacz także

Amerykański ekonomista powiedział wprost: - Musicie zabezpieczyć się przed krachem. Roubini odniósł się również do skutków epidemii koronawirusa dla gospodarki.

Mieszkam w Nowym Jorku i ludzie przestali tam chodzić do restauracji, kin i teatrów choć nikt tam jak dotąd nie jest zarażony koronawirusem. Jeśli tak się stanie, będziemy skończeni

Nouriel Roubini

W ostatnich dniach amerykańska Rezerwa Finansowa (Fed) zdecydowała się awaryjne obniżenie stóp procentowych, pierwszy raz od 2008 roku. Ponadto światowe giełdy notują spadki wobec obaw inwestorów przed dalszym rozwojem zachorowań na koronawirusa. 

Zobacz także

Co więcej - zdaniem ekonomisty tegoroczne wybory prezydenckie w USA przegra dotychczasowy gospodarz Białego Domu Donald Trump.

Zawsze tak się działo w historii. Ford przegrał z Carterem po szoku naftowym w 1973 roku, Carter przegrał z Reaganem po drugim szoku naftowym w 1979 roku, a Bush przegrał z Clintonem po inwazji na Kuwejt. Demokraci nie są mocni, ale Trump jest trupem

Nouriel Roubini

Kim jest Nouriel Roubini?

Urodził się 29 marca 1958 roku w Stambule.

Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie oraz doktor z Uniwersytetu Harvarda.

Zobacz także

Jako ekonomista reprezentuje nurt nowej ekonomii keynesowskiej, która zakłada m.in. niedoskonałości rynków finansowych i racjonowanie kredytów.

Roubini przewidział załamanie na amerykańskim rynku nieruchomości na przełomie 2007 i 2008 roku. To wydarzenie spowodowało największy od lat 70. ubiegłego wieku globalny kryzys finansowy.

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu