Zamknij

Ambitne cele Ministra Inwestycji i Rozwoju - biznesmeni będą wdzięczni?

Olga Papiernik
26.01.2018 09:32
Ambitne cele Ministra Inwestycji i Rozwoju  - biznesmeni będą wdzięczni?
fot. Andrea Natali on Unsplash

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju celuje w w podniesienie tempa wzrostu inwestycji do poziomu 5-6% w 2018 roku, poinformował minister resortu Jerzy Kwieciński.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- W III kwartale inwestycje wzrosły ponad 3% wobec rok wcześniej i zakładam, że w IV kwartale 2017 roku wzrosną one dwukrotnie wobec III kwartału i na tym poziomie chciałbym utrzymać wzrost inwestycji w 2018 roku, czyli 5-6% więcej w stosunku do poprzedniego roku - powiedział Kwieciński w wywiadzie dla Radia Warszawa.

Podkreślił, że resortowi zależy na tym, by wzrost inwestycji dotyczył nie tylko inwestycji publicznych.

Głównym zadaniem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju jest koordynacja wszystkich wysiłków rozwojowych w państwie, szczególnie na poziomie rządu, a także przyspieszenie inwestycji, w tym samorządowych - powiedział w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Głównym zadaniem mojego resortu, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, jest koordynacja wszystkich wysiłków rozwojowych w państwie, szczególnie wysiłków na poziomie rządu, po to, żeby przynosić efekty tych procesów rozwojowych (...) i żeby z nich korzystało całe społeczeństwo. Czyli, żebyśmy my wszyscy z tego korzystali, a nie tylko jakieś wybrane grupy, czy elity - powiedział Kwieciński w poranku rozgłośni katolickich "Siódma-dziewiąta".

- Specyfika naszego kraju, naszego państwa w ostatnich latach polega na tym, że mamy stosunkowo duży udział inwestycji publicznych. Jest to m.in. związane z tym, że nadrabiamy wieloletnie, nawet czasami wielusetletnie zapóźnienia w infrastrukturze technicznej, głównie w infrastrukturze transportowej - ocenił.

Zdaniem ministra inwestycje publiczne mają swój duży udział w krajowych inwestycjach. - To jest tak przeciętnie 1/4, 1/3 całości inwestycji realizowanych w kraju. I to jest mniej więcej dwa, nawet czasami trzy razy więcej, aniżeli dobrze rozwinięte gospodarki w krajach zachodnich. Udział tych inwestycji publicznych jest u nas znaczący. I ten spadek inwestycji, który notowaliśmy w ostatnich latach, ale szczególnie w roku 2016-2017 był z jednej strony spowodowany przerwą pomiędzy dwiema perspektywami finansowymi, dlatego, że poprzednią perspektywę finansową już nasz rząd bardzo intensywnie zamykał w końcu 2015 roku, ale w 2016 roku była dziura. Ponieważ programy były nieprzygotowane, nie były uruchamiane konkursy, projekty - tłumaczył.

Podkreślił, że ponadto w finansowaniu pochodzącym ze środków unijnych, było bardzo silne spowolnienie w inwestycjach samorządowych. - Jednym z moich zadań, w obszarze związanym z przyspieszeniem inwestycji, jest przyspieszenie inwestycji samorządowych - wskazał.

Zobacz także

- Musimy przyspieszyć także w sektorze prywatnym. Chcielibyśmy jak najszybciej zakończyć proces zmian w otoczeniu prawnym dla przedsiębiorców. Flagowym przedsięwzięciem jest Konstytucja dla biznesu, która już jest w Sejmie. Wprowadziliśmy korzystne zmiany dla przedsiębiorców, którzy inwestują w sektor B+R i komercjalizację tych przedsięwzięć. Tworzymy warunki do powstawania startupów, młodych firm technologicznych. Chcemy, by prawo było bardziej stabilne co dla biznesu jest bardzo potrzebne i dla inwestycji - wskazał minister.

Minister był pytany także o Centralny Port Komunikacyjny. Jego zdaniem to w tej chwili największe i najważniejsze przedsięwzięcie rządu. - To jest również dla nas wielka szansa rozwojowa, gdyż automatycznie uruchamia procesy rozwojowe - ocenił.

CPK ma powstać między Łodzią a Warszawą, w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inwestycje - nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 3,3% w III kw. 2017 roku (wobec nakładów brutto na środki trwałe o 0,9% - po rewizji - kwartał wcześniej). Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2017 roku o 4,9% r/r wobec 4% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.

ISBnews/PAP/Aneta Oksiuta/OP