Zamknij

Amber Gold - kolejny zarzut prania brudnych pieniędzy w śledztwie dotyczącym piramidy finansowej

Olga Papiernik
06.04.2018 14:33
amber gold
fot. Piotr Zajac/East News

Dziś (6 kwietnia 2018 roku) prokurator Prokuratury Regionalnej w Łodzi ogłosił podejrzanemu Przemysławowi S. zarzut tzw. prania brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstwa oszustwa na szkodę klientów spółki Amber Gold, za które przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odpowiadają Katarzyna P. i Marcin P.

Amber Gold/Przemysławowi S. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności za przejęcie ponad 800 tys. zł

Przestępstwo zarzucone Przemysławowi S. polegało na przyjęciu od Amber Gold sp. z o.o. na rachunek prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej kwoty ponad 800 tysięcy złotych, mającej stanowić prowizję za usługę pośrednictwa w procesie negocjacji dotyczących zakupu przez Amber Gold sp. z o.o. nieruchomości na terenie Gdańska. W rzeczywistości prowizja ta nie była należna. Następnie podejrzany rozdysponował pieniądze przelane na rachunek bankowy jego firmy, poprzez przelanie 500 tysięcy złotych na swoje indywidualne rachunki bankowe. Z pieniędzy tych w czerwcu 2012 roku Przemysław S. przekazał 100 tysięcy złotych w gotówce Marcinowi P.

Kwota uzyskanych przez Przemysława S. pieniędzy stanowiła znaczną korzyść majątkową.

Przestępstwo zarzucone podejrzanemu zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze - dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Zarzuty usłyszała między innymi matka Katarzyny P.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Amber Gold, inwestowanie w złoto, pranie brudnych pieniędzy

Ogłoszony dzisiaj zarzut jest efektem przeprowadzonej przez prokuratorów analizy materiałów wszystkich dotychczas prowadzonych postępowań dotyczących piramidy finansowej Amber Gold, pogłębienia ustaleń dotyczących historii przelewów pieniędzy wpłacanych na rachunki Amber Gold Sp. z o.o. i prześledzenie ich dalszej drogi. Czynności te doprowadziły do ustaleń wskazujących na to, że przelew na rzecz Przemysława S., z którego następnie część pieniędzy przekazana została bezpośrednio Marcinowi P., był całkowicie pozbawiony podstawy faktycznej i prawnej.

Przemysław S. jest kolejną osobą, której przedstawiono zarzuty w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Łodzi dotyczącym udziału innych osób w przestępstwie popełnionym przez Marcina P. i Katarzynę P. Wcześniej zarzuty prania brudnych pieniędzy przedstawiono także Danucie J.- P. - matce Katarzyny P. Natomiast w zakresie dotyczącym działalność spółek lotniczych powiązanych z Amber Gold zarzuty działania na szkodę wierzycieli spółki Olt - Express Regional usłyszały dwie osoby.

PAP/OP