Zamknij

Cyber Monday. Nocny protest pracowników Amazona

30.11.2020 15:18
Strajk pracowników Amazona
fot. Jakub Walasek/REPORTER/East News

Cyber Monday to pewny zysk dla gigantów takich jak Amazon. Niewykluczone jednak, że strajkujący pracownicy pokrzyżują plany firmy.

Amazon, światowy lider rynku e-commerce, prowadzi swoje centra logistyczne niemalże na całym świecie. Cyber Monday, czyli święto promocji wypadające w pierwszy poniedziałek tuż po „czarnym piątku” każdego roku przynosi tej firmie gigantyczne zyski.

Amazon poza organizowaniem promocji, znany jest także ze skarg pracowniczych. Zatrudnieni zarzucają gigantowi zbyt niskie płace i nieodpowiednie warunki pracy. Podczas poniedziałkowej zmiany nocnej w Niemczech ma odbyć się akcja protestacyjna.

Cyber Monday i akcja protestacyjna pracowników Amazona

Związek zawodowy Verdi wezwał w niedzielę do strajku pracowników amerykańskiej firmy Amazon w Niemczech, po raz drugi w ciągu tygodnia, aby zakłócić realizację zamówień po wyprzedażach z okazji Black Friday.

Plan strajku może pokrzyżować plany firmy co do rozsyłania paczek zamówionych przez klientów przed weekendem. Protest opóźniłby także realizację bieżących zamówień. Według związkowców strajk ma rozpocząć się na nocnej zmianie w poniedziałek i zakończyć pod koniec drugiej zmiany we wtorek.

Zobacz także

Jak podała PAP, poprzednia akcja protestacyjna, w której udział wzięło 500 pracowników Amazona, trwała trzy dni – od czwartku do soboty. Cel? Przekonanie pracodawcy do uznania układów zbiorowych, którymi objęci są pracownicy w innych firmach.

Amazon, zdaniem związkowców, wzbogacił się w dobie pandemii. Konsumenci zaczęli bowiem masowo kupować przez internet. Verdi uważa, że jest to argument za podniesieniem płac pracownikom, wskazując, że nie byli oni wystarczająco chronieni przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Amazon twierdzi jednak, że pensje pracowników są konkurencyjne…

W Amazon oferujemy konkurencyjne wynagrodzenie, atrakcyjny pakiet świadczeń i liczne możliwości rozwoju kariery, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy 

Biuro prasowe Amazon

„Zachęcamy wszystkich, aby porównali oferowane przez nas wynagrodzenie, świadczenia i środowisko pracy z innymi firmami w branży oraz głównymi pracodawcami w lokalizacjach, w których działamy” – czytamy w komunikacie.

Amazon dodał, że niemieckie odziały firmy zatrudniają ponad 16 000 stałych pracowników, nie wliczając pracowników sezonowych.

RadioZET.pl/PAP