Zamknij

Amazon z siecią aptek. Gigant handlowy sprawdza nową branżę

28.05.2021 13:18
Amazon z siecią aptek. Gigant handlowy sprawdza nową branżę
fot. Shutterstock/Koshiro K

Amazon pracuje nad otwarciem własnych aptek stacjonarnych. Z informacji podanych przez Business Insider wynika, że gigant e-commerce rozważa wykorzystanie istniejących sklepów Whole Foods do stworzenia w USA sieci punktów z produktami farmaceutycznymi.

Amazon nie ma jeszcze sprecyzowanej strategii działań, ale sprawdza możliwości i lokalizacje dla potencjalnej sieci własnych aptek. Pojawiły się przecieki, że pierwsze stacjonarne punkty pojawią się w Bostonie i Phoenix, a kolejne miałyby funkcjonować w cieci supermarketów Whole Food.

Jeżeli firma zdecydowałaby się na otwarcie aptek stacjonarnych, wówczas etap wdrażania planu potrwałby minimum rok. Oznacza to, że punkty Amazon Pharmacy pojawiłyby się na rynku najwcześniej w 2022 roku.

Amazon Pharmacy. Firma myśli o sieci aptek stacjonarnych

W listopadzie 2020 roku oficjalnie wystartował internetowy serwis Amazon Pharmacy. Na platformie można kupić leki na receptę. Zamówienie on-line jest realizowane w ciągu dwóch dni. Sklepy stacjonarne miałyby skrócić czas oczekiwania pacjentów na przesyłkę.

Serwis internetowy pozwala użytkownikom porównywać ceny leków na stronie internetowej lub w aplikacji. Klienci mogą skorzystać z programu lojalnościowego, który nosi nazwę Prime.

Osoby, które do niego należą, a nie mają ubezpieczenia medycznego otrzymują nawet do 80 procent zniżki na leki generyczne i do 40 procent na leki markowe, a także dwudniową dostawę w ciągu dwóch dni pod drzwi.

Równolegle Amazon testuje inne rozwiązania. Jedną ze strategii jest wykorzystanie 350 sklepów Whole Foods, które firma kupiła w 2017 roku. Wartość transakcji wyniosła 14 mld dol. Warto pamiętać, że w USA rynek aptek detalicznych jest bardzo konkurencyjny i nasycony propozycjami.

RadioZET.pl/BusinessInsider