Zamknij

Amazon w paczkomatach InPostu. Cios w Allegro

16.11.2020 14:32
paczkomat
fot. Marek BAZAK/East News

Allegro, największa w Polsce platforma handlu internetowego, musi odpierać coraz poważniejsze ataki ze strony chińskiego AliExpress. Wkrótce gigant może zostać wzięty w dwa ognie: wygląda na to, że oficjalny debiut Amazona w naszym kraju zbliża się wielkimi krokami.

Paczkomaty odmieniły oblicze polskiego e-commerce, uniezależniając kupujących godzin pracy kurierów. Przesyłki dowożone były bowiem w czasie zwyczajowych godzin pracy, gdy kupujących nie było w domu.

InPost trafił ze swoim pomysłem w dziesiątkę: zamówione produkty można w paczkomatach odebrać w wybranej przez siebie godzinie, nawet w środku nocy. Operator wszedł w bardzo bliskie relacje z Allegro, uruchamiając specjalną usługę dla kupujących i sprzedających w serwisie. Teraz podobną umowę podpisał z groźnym konkurentem portalu. Zakupy zrobione w niemieckim Amazonie można odbierać bezpośrednio z paczkomatów. 

Amazon dostarcza zamówienia do paczkomatów. Allegro ma kłopot

Amazon, mimo prowadzenia w Polsce kilku centrów dystrybucji, oficjalnie nie jest obecny na naszym rynku. Polacy mogą robić zakupy w niemieckim serwisie, w którym mogą ustawić polską wersję językową.

Zobacz także

Jak podał „Puls Biznesu”, gigant podpisał umowę z szukającym kupca InPostem. Zamówienia z Amazona będzie można odbierać w paczkomatach. Tych samych, na których przejęcie chrapkę ma Allegro, mogące pochwalić się widowiskowym debiutem na parkiecie GPW.

Umowa za światowym gigantem, mimo ze nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, powinna zwiększyć wartość InPostu i przełożyć się na kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić za przedsiębiorstwo. Może to być jednak trudne dla przełknięcia dla Allegro, w którego interesie nie leży ułatwianie działania w Polsce konkurencji.

Zobacz także

Amazon może wprowadzić w polskim e-commerce duże zamieszanie, jako że sprzedawcy często narzekają na narzucane przez Allegro prowizje i mogą chcieć spróbować rozwijać biznes na innej platformie.

Problemem dla platformy handlowej jest także AliExpress, które zdobyło serca kupujących znacznie niższymi cenami. Allegro może zostać w tym przypadku uratowane przez polski rząd, których chce opodatkować wszystkie zakupy robione w Chinach.

RadioZET.pl/Puls Biznesu