Zamknij

Amazon rekrutuje. Czy znajdzie pracowników mimo burzliwej przeszłości?

21.10.2019 11:17
Amazon szuka pracowników
fot. Shutterstock/Quality Stock Arts (ilustracyjne)

Światowy gigant, który ma placówki także w Polsce, oferuje nowe miejsca pracy. Czy to pozwoli zapomnieć o przeszłości firmy związanej z łamaniem przepisów i strajkami pracowniczymi? 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Amazon, jeden z największych sklepów internetowych na świecie, tworzy nowe miejsca pracy w Polsce. W okresie przedświątecznym nawet 9 tysięcy pracowników może w Polsce zatrudnić się w firmie na stanowisku sezonowym. Firma zachęca potencjalnych pracowników bonusami do wynagrodzenia. Wszyscy pracownicy sezonowi otrzymają konkurencyjne wynagrodzenie oraz atrakcyjny pakiet benefitów, w tym dodatkowy bonus frekwencyjny do 1 500 złotych brutto – czytamy w komunikacie.

Do tej pory w polskich placówkach firmy Amazon zatrudniono 16 tysięcy osób. Pracownicy sezonowi wesprą obecnie zatrudnione osoby przy realizacji świątecznych zamówień klientów.  

Zobacz także

Warunki? Wszyscy pracownicy mogą liczyć na stawkę godzinową w wysokości 20 złotych brutto oraz premię w wysokości do 15 procent miesięcznej pensji. Premia jest nagrodą za frekwencję indywidualną i produktywność zespołu. Amazon oferuje także benefity, takie jak darmowy transport czy ciepłe posiłki za złotówkę. Poza pracownikami do obsługi zamówień firma szuka specjalistów na stanowiska managerskie, którzy dołączą do działów HR, finansów, IT i logistyki.

Ponieważ wciąż zwiększamy naszą obecność w regionie, w 2020 roku wiele sezonowych miejsc pracy zostanie przekształconych w stałe. Dla Amazon ważne jest, aby tworzyć szeroką i elastyczną ofertę zatrudnienia, cenioną zarówno wśród osób, które poszukują pracy na pełen etat, jak i tych, które wolą pracować w niepełnym wymiarze godzin.

– powiedziała Marta Dworowska, dyrektor HR Amazon w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Czy konkurencyjne warunki pracy zachęcą pracowników do podjęcia zatrudnienia w tej firmie? Amazon od lat zmaga się z falą strajków pracowniczych, niewiele też brakowało, by związkowcy zorganizowali protest także w Polsce. Pracownicy zarzucali firmie nieterminowe płatności, nieposzanowanie praw pracowniczych czy zaniechania dotyczące warunków pracy. Zarzuty tylko w Polsce potwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy.

Zobacz także

Zgodnie z komunikatem opublikowanym 30 sierpnia ubiegłego roku, inspektorzy w trakcie kontroli odnotowali szereg nieprawidłowości w firmie. W komunikacie PIP odnotowała nieprzestrzeganie przepisów BHP przez Amazon, niezapewnienie posiłków dla pracowników, niewyposażenie ich w środki ochrony indywidualnej i nieterminowe wypłaty. Inspektorzy zauważyli także, że w niektórych placówkach zaniża się wysokość wynagrodzenia i zaniedbuje przepisy o czasie pracy.

Inspektorzy pracy skierowali do pracodawcy 42 decyzje nakazujące usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, 57 wniosków w wystąpieniach oraz 6 poleceń. Nałożono jeden mandat karny oraz zastosowano 2 środki oddziaływania wychowawczego. Ponadto podczas prowadzonych kontroli udzielono 38 porad z zakresu prawa pracy, w tym przepisów BHP.

informuje PIP

Zobacz także

W przesłanym przez firmę oświadczeniu czytamy, że Amazon poprawił warunki pracy.

„Od 2014 roku wygenerowaliśmy w Polsce ponad 14 miliardów złotych inwestycji w centra logistyczne, badania i rozwój oraz koszty osobowe i stworzyliśmy ponad 16 000 stałych miejsc pracy. Zatrudnienie i utrzymanie tak dużej liczby osób, na tak konkurencyjnym rynku, nie byłoby możliwe gdybyśmy nie byli bardzo dobrym pracodawcą. Naszym pracownikom zapewniamy wysoce konkurencyjne wynagrodzenie, atrakcyjny pakiet benefitów, liczne możliwości rozwoju kariery, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy” – czytamy w komunikacie.

 Amazon zapewnił też o ścisłej współpracy z przedstawicielami władz, w tym z Inspekcją Pracy.
 „Zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa. Jeśli jakieś kwestie wymagają poprawy -  natychmiast wprowadzamy zmiany. Nieustannie koncentrujemy się także na otwartym i bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, dzięki któremu możemy ciągle doskonalić nasze środowisko pracy” – zapewnia firma.

RadioZET.pl/PIP