Zamknij

Amazon Alexa pozwany. Urządzenie miało nagrywać głosy dzieci

15.06.2019 10:24
Rodzice z ośmiu amerykańskich stanów pozwali koncern Amazon. Sprawa dotyczy nagrywania głosu dzieci, korzystających z inteligentnego asystenta Alexa.
fot. Zapp2Photo/Shutterstock (ilustracyjne)

Rodzice z ośmiu amerykańskich stanów pozwali koncern Amazon. Sprawa dotyczy nagrywania głosu dzieci, korzystających z inteligentnego asystenta Alexa. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

O sprawie poinformował dziennik "The Seattle Times". Alexa to inteligentny asystent głosowy, oferowany przez koncern Amazon.

Za pomocą interakcji głosowej z urządzeniem można zadzwonić do dowolnej osoby, wybrać dla siebie muzykę czy sprawdzić pogodę. W lutym tego roku z Alexy korzystało około 100 mln użytkowników na całym świecie.

Zobacz także

Rodzice kontra Amazon

"Alexa rutynowo nagrywa i klasyfikuje głosy milionów dzieci bez ich zgody, ani zgody ich rodziców" - napisano w pozwie, który złożono w imieniu 10-letniej mieszkanki stanu Massachusetts wcześniej w tym tygodniu w sądzie w Seattle.

Inny pozew dotyczący tej samej sprawy został złożony w sądzie w Los Angeles w Kalifornii, w imieniu 8-letniego chłopca.

Przeciwko Amazonowi złożono również pozew na poziomie federalnym.

Stwierdzono w nim, że praktyka koncernu Jeffa Bezosa polegająca na "stałym nagrywaniu głosu użytkownika" kontrastuje z działaniami innych producentów elektroniki sterowanej głosem, którzy usuwają próbki głosowe użytkowników po pewnym czasie albo nie gromadzą tych danych w ogóle.

Jak podaje dziennik "Seattle Times" w dokumentach procesowych napisano, że urządzenia wyposażone w inteligentnego asystenta Alexa transmitują każde słowo wypowiedziane po zarejestrowaniu przez urządzenie komendy, która wybudza je ze stanu braku aktywności niezależnie od tego, kto je wypowiada i czy posiada na swoim smartfonie oprogramowanie do sterowania urządzeniem.

Zobacz także

Koncern nabrał wody w usta

Zdaniem osób, które zdecydowały się pozwać Amazon, Alexa może identyfikować konkretne osoby na podstawie ich głosu, a koncern ma możliwość informowania osób, które wcześniej nie wyraziły zgody na nagrywanie, o tym, że taka procedura ma miejsce, jak i o zgodę poprosić.

Firma może też zdaniem powodów dezaktywować funkcję ciągłego nagrywania dla osób, które nie wyraziły na to zgody.

Gazeta odnotowuje, że w opinii osób, które pozwały Amazon, praktyki firmy naruszają prawo obowiązujące na Florydzie, w Illinois, Michigan, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, Pensylwanii i Waszyngtonie.

We wszystkich tych stanach podmioty chcące nagrywać czyjś głos zobowiązane są do wcześniejszego uzyskania ważnej zgody osoby nagrywanej, niezależnie od jej wieku.

Jak podaje dziennik, koncern Jeffa Bezosa nie odniósł się do sprawy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP