Zamknij

Sprzedawcy skarżą się na Allegro. UOKiK wszczyna postępowanie

03.09.2020 13:14
Allegro pod lupa UOKiK
fot. Shutterstock/Casimiro PT (ilustracyjne)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie Allegro. Powód? Podejrzenie, że spółka łamała przepisy antymonopolowe.

UOKiK sprawdzi, czy platforma Allegro nie naruszyła przepisów antymonopolowych.

Chodzi o zasady współpracy ze sprzedawcami. Urząd chce ustalić, czy spółka nie czerpała nieuzasadnionych korzyści kosztem handlujących w serwisie.

UOKiK kontra Allegro. O co chodzi w tym sporze?

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, w komunikacie urzędu wyjaśnia, że postępowanie względem Allegro wszczęto po skargach klientów. Te dotyczyły zasad współpracy między portalem a sprzedawcami.

- W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Zobacz także

UOKiK wskazuje, że Allegro, zgodnie z nowym regulaminem, pobiera prowizję od sprzedaży liczonej od całej transakcji tj. biorąc pod uwagę zarówno cenę produktu, jak i koszty dostawy. Tym samym prowizje pobierane przez spółkę są większe niż dotychczas, na co zwracają uwagę sprzedawcy. To oni zaalarmowali UOKiK o nowych zasadach.

Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę 

– dodaje Tomasz Chróstny

UOKiK przyjrzy się także mechanizmowi zwrotu prowizji w przypadku odstąpienia od umowy przez kupującego. Urząd zbada też, czy w umowach między stronami nie widnieją klauzule niedozwolone.

RadioZET.pl/mat.pras