Zamknij

Allegro wchodzi na warszawską giełdę

14.09.2020 09:47
Allegro. IPO. Jest zapowiedź debiutu na GPW
fot. Mateusz Grochocki/East News (ilustracyjne)

Allegro, największa platforma e-commerce w Polsce, wchodzi na warszawską giełdę. To może być największy debiut w historii Giełdy Papierów Wartościowych.

Allegro to największa internetowa platforma handlowa w Polsce. Jej baza klientów liczy około 12,3 mln aktywnych kupujących i około 117 tys. sprzedających.

Od miesięcy pojawiały się spekulacje, że spółka zamierza wejść na parkiet warszawskiej giełdy. Plotki przeciął poniedziałkowy komunikat Grupy Allegro. Potwierdzono w nim plany giganta branży e-commerce o debiucie na GPW.

Zobacz także: Giełda - czym jest i o co w tym wszystkim chodzi?

Allegro na warszawskiej giełdzie

- Mam przyjemność poinformować Państwa o zamiarze wejścia Allegro na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Allegro jest spółką, która odniosła wyjątkowy sukces,przekształcając się na przestrzeni 20 lat z lokalnego startupu w gracza europejskiego formatu na rynku e-commerce - podał François Nuyts, prezes zarządu Allegro.

Zobacz także

Dodał, że w ostatnich trzech latach Allegro może pochwalić się dużymi wzrostami. - W 2019 roku roczna wartość sprzedanych produktów (GMV) i przychody netto wzrosły odpowiednio o około 25 procent i ponad 30 procent, zaś w pierwszej połowie 2020 roku oba te wskaźniki wzrosły o ponad 50 procent - wyjaśnił prezes Allegro.

Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować inwestorom instytucjonalnym i detalicznym akcje naszej spółki. Pragniemy ponadto, by każdy z naszych pracowników również stał się współwłaścicielem Allegro

François Nuyts

Debiut Allegro może być największy w historii GPW. Z poniedziałkowego komunikatu wynika, że w ramach IPO (pierwsza oferta publiczna) spółka zamierza pozyskać ok. 1 mld złotych. Do tej sumy dojdą również środki ze sprzedaży akcji przez obecnych akcjonariuszy, w tym fundusze private equity.

Zobacz także

W czerwcu agencja Bloomberg podawała nieoficjalnie, że może zostać ostatecznie wycenione na 10 mld euro (około 44 mld zł). Obecnie najbardziej wartościową spółką na GPW jest CD Projekt RED. Jej kapitalizacja przekroczyła w tym roku 41 mld złotych.

Allegro zostało założone w 1999 roku. Obecnymi właścicielami serwisu są fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa. 

RadioZET.pl/mat. prasowe