Zamknij

Allegro na GPW. Jak wypadł debiut nowego króla parkietu?

12.10.2020 10:11
debiut Allegro
fot. Piotr Molecki/East News

Notowania Allegro na GPW. 12 października 2020 Allegro, internetowa platforma handlowa, zadebiutowała na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Inwestorzy czekali na ten moment z ogromnymi nadziejami. Nie zawiedli się.

Allegro, czyli spółka Allegro.eu Societe Anonyme stało się 437. spółką notowaną na Głównym Rynku oraz 3. debiutem na tym rynku w 2020 roku.

Specjaliści spodziewali się, że Allegro stanie się największym debiutem w historii warszawskiej giełdy. Spodziewana kapitalizacja spółki miała bowiem wynieść ponad 44 mld zł. Jak lidera polskiego e-commerce przywitano na Parkiecie Głównym w czasie pandemii?

Allegro na giełdzie. Spektakularny zarobek inwestorów

Dotychczasowym liderem GPW pod względem kapitalizacji był CD Projekt RED, twórcy serii gier o Wiedźminie oraz nachodzącego Cyberpunka 2077, typowanego na wielki międzynarodowy hit. Kapitalizacja studia rosła systematycznie w miarę zbliżania się do daty premiery, która po dwóch opóźnieniach została ustalona na 17 listopada 2020.

Zobacz także

CDPR był wyceniany przez giełdowych inwestorów wyżej, niż takie polskie giganty jak Orlen, PZU czy PKO BP. Jak zmieniła się sytuacja po debiucie Allegro na giełdzie?

Debiut wypadł bardzo okazale. Na otwarciu kurs akcji poszedł w górę o 51,2 procent, dając godnie zarobić inwestorom.

Zobacz także

Walory Allegro natychmiast po rozpoczęciu sesji sprzedawane było po 65 złotych, podczas gdy akcje spółki oferowane w ramach IPO wyceniono na 43 zł. Allegro stało się największym przedsiębiorstwem notowanym na warszawskiej giełdzie, z kapitalizacją wynoszącą (według ceny debiutu) 66,5 mld zł. To absolutny rekord GPW.

Zagłosuj

Debiut Allegro na GPW był udany?

Liczba głosów:

Wartość przeprowadzonej oferty publicznej, w której oferowano ponad 213,5 mln akcji, wyniosła niemal 9,2 mld zł

RadioZET.pl/GPW