Zamknij

Allegro kontra Amazon: gdzie jest taniej?

03.03.2021 08:54
Francois Nuyts, prezes Allegro
fot. Piotr Molecki/East News

Debiut Amazona w Polsce miał być sądnym dniem dla Allegro. Wojna między platformami e-commerce zaczęła się bez fajerwerków i spektakularnych ofensyw, a analiza ofert wskazuje, że król internetowego handlu w Polsce jest wciąż tylko jeden.

Allegro skorzystało z oficjalnego debiutu Amazona w Polsce. Notowane na GPW akcje spółki w odpowiedzi na pojawienie się nowego, śmiertelnie groźnego konkurenta podrożały. To efekt bezpośredniego porównania ofert platform handlowych.

Lider polskiego rynku w przeddzień debiutu Amazona w naszym kraju wykonał uderzenie wyprzedzające, rozdając w prezencie swoim użytkownikom 5 darmowych dostaw. Dalsze ruchy, na przykład obniżenie prowizji od sprzedawców, zostały zapewne wstrzymane. Światowy gigant nie rzucił jeszcze Allegro prawdziwego wyzwania.

Allegro kontra Amazon: porównanie cen

Kupujący w Polsce kierują się prostą zasadą: cena czyni cuda. Zminimalizowanie kosztu zakupu to główny priorytet wśród kupujących, dopiero później pojawiają się kwestie związane chociażby z wygodą transakcji czy obsługą posprzedażową.

Część lekcji Amazon odrobił,  umożliwiając odbieranie zakupów w paczkomatach InPostu. W najważniejszej kwestii, czyli cen, na razie przegrywa jednak z kretesem.

Wiemy to dzięki analizie przeprowadzonej przez Dealavo: specjaliści porównali 1000 najpopularniejszych produktów z różnych kategorii, m.in. elektronikę, zabawki, książki i wyposażenie do domów i ogrodów. Okazało się, że Allegro jest wyraźnie tańsze.

allegro_kontra_amazon_ceny_02
fot.

foto: materiały prasowe Dealavo

Analiza porównawcza cen wykazała, że zakupy na Allegro w większości przypadków są tańsze – i to nawet o kilkanaście procent – lub przynajmniej równe kosztowo, jak oferta debiutującego w Polsce Amazonu.

Światowego giganta nie można jednak lekceważyć: pokazał, że potrafi bezwzględnie przejmować lokalne rynki. Pierwszą potyczkę wygrało Allegro: odwrotu klientów i sprzedawców na razie nie będzie. Jak będzie przebiegać wojna, zobaczymy w najbliższej przyszłości.

RadioZET.pl/ Dealavo