Zamknij

Allegro i pierwszy dzień notowań na GPW. "Udany debiut"

12.10.2020 20:48
Allegro akcje notowania. Ile wyniosła wartość oferty?
fot. Piotr Molecki/East News

Allegro jest największą spółką notowaną na warszawskim parkiecie - ocenił w poniedziałek Piotr Borowski z zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dodał, że spółka pozyskała ponad 900 mln zł kapitału.

Allegro, największy w Polsce portal e-commerce, w poniedziałek 12 października zadebiutował w notowaniach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W ocenie Borowskiego był to największy start nowej spółki na GPW "w historii naszego rynku kapitałowego.

Członek zarządu GPW przypomniał, że wartość oferty wyniosła ponad 9 mld 182 mln zł. - Spółka pozyskała ponad 900 milionów złotych kapitału na rozwój, a na akcje zapisało się ponad 36 tys. inwestorów indywidualnych - podał.

Allegro zdominowało GPW

Według Borowskiego, był to duży sukces, ponieważ spółka zaczęła przygotowania do debiutu jeszcze przed wybuchem pandemii, jednak nie zrezygnowała. - Kontynuowała te prace i z perspektywy czasu widać, że to była bardzo dobra decyzja. Inwestorzy zaufali spółce czego efektem jest udany debiut - ocenił.

Zobacz także

W poniedziałek do obrotu trafiło 1,023 mld akcji platformy e-commerce Allegro.eu. Kurs otwarcia wyniósł 65 zł za akcje, na zamknięciu 70 zł. Piotr Borowski dodał, że w tej chwili Allegro jest największa spółką notowana na GPW.

W dniu debiutu Allegro, wycena spółki przekroczyła 66 mld zł, natomiast CD Project - ponad 36 mld zł, PGNiG - niespełna 30 mld zł, PKN Orlen - 19,12 mld zł.

Grupa Allegro prowadzi największą platformę handlową w Polsce, jaką jest Allegro.pl, oraz porównywarkę cenową w Polsce – Ceneo.pl i zatrudnia ponad 2.400 osób. Zysk Allegro w pierwszym półroczu br. wzrósł rok do roku do 289,7 mln zł z 195,7 mln zł.

Gowin chwalił Allegro

Uczestniczący na GPW w ceremonii debiutu giełdowego Allegro wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że debiut ten "to dobra informacja dla każdego z nas".

Zobacz także

- Na warszawską giełdę wchodzi bowiem internetowy serwis, który zatrudnia ponad 2 tysiące pracowników i który wspiera ponad 4 miliony sprzedających - powiedział Gowin.

Wyraził oczekiwanie, że w przyszłości Allegro będzie szerzej otwartym, wirtualnym oknem na świat i umożliwi polskim firmom rozwój ich biznesu za granicą

Przypomniał, że w I półroczu 2020 r. Giełda Papierów Wartościowych odnotowała rekordowe obroty na rynku akcji. - Na głównym parkiecie było to 131 miliardów złotych, a na NewConnect 4 miliardów złotych - powiedział.

Prezes Allegro Francois Nuyts zadeklarował, że firma dalej będzie inwestować, zatrudniać kolejnych pracowników i rozwijać biznes. Jak mówił, tempo rozwoju firmy jest powodem do dumy, a jej kierownictwo cały czas zastanawia się, jak poprawić biznes.

Zobacz także

- Jest tak wiele rzeczy, które jeszcze można jeszcze poprawić w obszarze naszego biznesu i wracamy do pracy nad nimi - oświadczył.

Nuyts powiedział też, że nie będzie teraz roztaczał wielkich wizji rozwoju, ograniczy się do podziękowań. Jak podkreślał, podziękowania należą się przede wszystkim 100 tys. sprzedawców działających na platformie i 12 mln klientów. Dziękował też pracownikom firmy i wszystkim firmom zewnętrznym, zaangażowanym w IPO.

Grupa Allegro prowadzi największą platformę handlową w Polsce, jaką jest Allegro. pl, oraz porównywarkę cenową w Polsce – Ceneo.pl i zatrudnia ponad 2.400 osób. Zysk Allegro w pierwszym półroczu br. wzrósł rok do roku do 289,7 mln zł z 195,7 mln zł.

RadioZET.pl/PAP