Zamknij

Alkohol. Codziennie trzy miliony Polaków kupuje „małpki”. Wzrasta sprzedaż małych butelek

Piotr Drabik
05.04.2019 11:53
Alkohol. Codziennie trzy miliony Polaków kupuje "małpki". Piwo. Wino
fot. J. Filirovska/Shutterstock (ilustracyjne)

Codziennie po małe butelki z alkoholem sięga 3 mln Polaków, z czego 600 tys. nawet dwa razy dziennie – wynika z najnowszych badań. Kupują je niemal wszystkie grupy społeczne i o różnych porach dnia i nocy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy pijesz alkohol codziennie?

Liczba głosów:

Statystyczny Polak wypija rocznie blisko 11 litrów czystego spirytusu.

Jak często Polacy kupują „małpki”?

Według badania Synergion pijemy coraz więcej i coraz częściej, a duży wpływ na rosnącą konsumpcję ma popularność „małpek”, czyli butelek o pojemności 100–200 ml. Z analizy wynika, że codziennie kupuje je 3 miliony osób, a ponad 600 tys. klientów co najmniej dwa razy w ciągu dnia.

Ile można wypić alkoholu, by nie stracić zdrowia?

Dynamiczny wzrost sprzedaży małych formatów wódki nie ma wpływu na sprzedaż większych butelek. Te dwie kategorie sprzedają się w różnych sytuacjach.

Małe butelki wódki kupują niemal wszystkie grupy społeczne. Według sprzedawców największą grupą kupujących są osoby mające problem z alkoholem oraz pracownicy fizyczni (ok. miliona).

Niewiele mniej liczne są grupy konsumentów małych buteleczek wśród ludzi młodych (20–25 lat), emerytów i młodych kobiet. 

Małpki sprzedają się dobrze o każdej porze dnia – 28 proc. rano, 36 proc. po południu, zazwyczaj tuż po zakończonej pracy, i tyle samo wieczorem po godz. 18. Ponad 90 proc. osób kupuje bez zastanowienia, dokładnie wiedzą, jaką wódkę kupić.

Co roku ponad 3 mln osób umiera z powodu alkoholu – najwięcej w Europie i Ameryce

Alkohol prowadzi do uzależnienia

Eksperci podkreślają, że nadmierne spożywanie alkoholu może się zakończyć silnym uzależnieniem wyniszczającym organizm.

W ciągu tygodnia zarówno kobieta, jak i mężczyzna nie powinni spożywać więcej niż 14 jednostek alkoholu (jedna to 10 ml lub 8 g czystego alkoholu). Co więcej, należy je rozłożyć równomiernie (wypicie wszystkiego na jednym spotkaniu nie służy zdrowiu).

Alkohol jest trucizną i zatruwa nasz organizm. Typowe objawy zatrucia alkoholowego to: zaburzenia równowagi, wymioty, a także w skrajnych przypadkach poważne uszkodzenie nerwów, które kontrolują bicie serca i oddychanie (może dojść nawet do zatrzymania akcji serca).

Ponadto silnie odwadnia, co może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Regularne spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu zwiększa ryzyko raka trzustki, jelita grubego, raka piersi, a także chorób wątroby i serca. 

Nie ma takiej ilości alkoholu, która mogłaby mieć pozytywny wpływ na zdrowie

RadioZET.pl/Newseria Biznes/PTD