Zamknij

Alkohol tylko dla zaszczepionych? „To mogłoby w Polsce przynieść pewien efekt”

14.01.2022 17:53
klient w sklepie monopolowym
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Zachęcać do szczepień można na różne sposoby. W Kanadzie postanowiono pozwolić na kupno alkoholu tylko osobom zaszczepionym. Prof. Andrzej Horban stwierdził, że zastosowanie takiego rozwiązania w Polsce mogłoby „przynieść pewien efekt”

Koronawirusa nie udało się pokonać. Każdego dnia z powodu COVID-19 umierają setki Polaków, ogółem pandemia pochłonęła już ponad 100 000 ofiar. Czwarta fala jeszcze się nie skończyła, a rząd zapowiada już piątą, w której liczba zachorowań dziennie może przebić nawet 100 000.

Jedyną bronią w walce z koronawirusem są szczepionki – przypominają lekarze. Polacy podchodzą do nich jednak z nieufnością, a nawet niechęcią. Na zabieg zgłosiła się tylko nieco więcej niż połowa dorosłych obywateli. To za mało, żeby uzyskać odporność zbiorową. Jak zachęcić do szczepień? Kanadyjczycy wpadli na niekonwencjonalny pomysł: odcięli niezaszczepionych od alkoholu. Czy taki sposób sprawdziłby się w Polce? Prof. Horban nie ma co do tego wątpliwości. Tak jak i co do tego, że Polacy szybko znaleźliby na takie obostrzenie sposób.

Alkohol tylko dla zaszczepionych. „Na Podlasiu znają sposoby, jak ominąć tego typu zakazy”

Osoby zaszczepione w trakcie lockdownu traktowane są specjalnie: obostrzenia ich nie dotyczą. Wystarczy, że z własnej i nieprzymuszonej woli okażą certyfikat szczepienia, żeby móc wejść do sklepu mimo wyczerpania limitu miejsc czy zakwaterować się w hotelu.

Zobacz także

Nie robi to zbyt wielkiego wrażenia na osobach niezaszczepionych. Można się jednak spodziewać, że reakcja na przeszczepienie do Polski z Kanady zakazu sprzedaży alkoholu osobom, które nie poddały się zabiegowi, spotkałyby się z bardzo żywymi reakcjami.

Prof. Andrzej Horban stwierdził w WP Newsroom, że zakaz alkoholu zapewne skłoniłby część Polaków do zaszczepienia się. Doradca premiera nie miał jednak najmniejszych wątpliwości, że część obywateli znalazłaby sposób na przechytrzenie zakazu, przy okazji obniżając dochody państwa z tytułu akcyzy.

To mogłoby w Polce przynieść pewien efekt. Tylko, że na Podlasiu znają sposoby, jak ominąć tego typu zakazy.

Andrzej Horban

Podlasie to jeden z najmniej wyszczepionych regionów Polski. To właśnie na tych terenach czwarta fala pojawiła się w pierwszej kolejności.

Od 1 stycznia 2022 rząd podwyższył akcyzę na alkohol. Ceny wódki i piwa poszły w górę.

RadioZET.pl/WP