Zamknij

Alkohol i papierosy będą droższe. Resort finansów: wspieramy zdrowie Polaków

11.10.2021 14:03
Akcyza w górę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Alkohol i papierosy podrożeją. Akcyza na te wyroby wzrośnie od stycznia przyszłego roku. Wszystko wskazuje na to, że to nie ostatnia podwyżka podatku.

Podatki znów wzrosną, ale w słusznej sprawie. Resort finansów poinformował o planach zwiększenia akcyzy o 10 proc. w 2022 roku. Powód? Większe wpływy do budżetu to jedno, aczkolwiek rząd przyznaje, że zdrowie Polaków jest ważniejsze.

„W odpowiedzi na potrzebę przeciwdziałania szkodliwemu wpływowi alkoholu i wyrobów tytoniowych na zdrowie Polaków, resort finansów proponuje stopniowe zwiększanie akcyzy na nie” – czytamy w komunikacie resortu finansów.

Akcyza na alkohol i papierosy w górę

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu dotyczącego wzrostu akcyzy na papierosy i alkohol. Akt zakłada „indeksację stawek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry, wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia i tzw. wyroby nowatorskie”.

Ministerstwo Finansów nie podnosiło akcyzy od stycznia 2020 roku. W styczniu 2022 roku stawki wzrosną o 10 proc., a w kolejnych latach aż do 2027 roku o kolejne 5 proc.

Jak wskazano w uzasadnieniu, Polska w porównaniu z innymi krajami UE łagodnie traktuje producentów. „W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych" - czytamy.

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpi podwyższenie:

  • stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc.(podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. obj.),
  • minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy,
  • stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc..
  • Zostanie też wprowadzona minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy.

Jak zmienią się ceny? Resort podał kilka przykładów: akcyza na półlitrową butelkę wódki będzie droższa o około 1,50 zł. W przypadku wina w butelce 0,75 l. mowa o około 16 gr podwyżki. Akcyza na puszkę piwa wzrośnie o 6 gr, a na paczkę papierosów – 30 groszy.

WAŻNE

Resort finansów, powołując się na dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych argumentuje, że koszty związane z nadużywaniem alkoholu w Polsce to średnio 31 mld złotych rocznie. W Polsce palenie tytoniu pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów (ok. 67 tys. przypadków rocznie). Bank Światowy szacuje, że w Polsce koszt leczenia chorób wywoływanych dymem tytoniowym, to 15 proc. całkowitych wydatków na leczenie.

RadioZET.pl/PAP/gov.pl