Zamknij

Alkohol coraz trudniej kupić? Spadła liczba punktów sprzedaży

12.09.2019 12:40
Alkohol coraz trudniej kupić? Spadła liczba punktów sprzedaży. Powodem samorządy
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News

W ubiegłym roku o 2,6 tysiąca zmniejszyła się liczba sklepów i lokali gastronomicznych, w których można kupić alkohol. Zdaniem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) przyczyniły się do tego władze lokalne - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Według dziennika ten spadek to zasługa samorządów.

Ponad 2 tysięcy gmin zmieniły w ubiegłym roku przepisy dotyczące lokalizacji i maksymalnej liczby punktów sprzedaży alkoholu. Ponadto w całym 2018 roku prohibicję między godzinami 22-6 rano wprowadziły 162 miasta i gminy.

Zobacz także

Na koniec ubiegłego roku liczba mieszkańców na punkt sprzedaży alkoholu ogółem wyniosła 295. Dla porównania na punkt sprzedaży alkoholu powyżej 18 proc. - 399. 

Jeszcze trzy lata temu punkt sprzedaży alkoholi przypadał na 274 mieszkańców, a z alkoholem powyżej 18 proc. - na 374 mieszkańców. 

Jak zauważył "DGP", od dwóch lat mamy jednak do czynienia z sukcesywnym wzrostem spożycia trunków. Obecnie jest to 9,55 litra 100-proc. alkoholu na osobę. Rok temu było 9,45 l. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad spożycie wzrosło o ponad 2,5 litra.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna