Zamknij

Alkohol w Polsce jednym z najtańszych w całej Unii – podał Eurostat

10.09.2019 10:36
Alkohol ceny. Eurostat podał najnowsze dane. W Polsce alkohol jeden z najtańszych w Unii
fot. komokvm/Shutterstock (ilustracyjne)

Finlandia, Irlandia i Szwecja – w tych unijnych krajach ceny za alkohol są najwyższe. Polska znalazła się wśród europejskich państw z tanią wódką czy piwem – podał Eurostat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak wynika z danych Eurostatu, ceny za alkohol w najdroższych krajach są prawie dwa razy wyższe niż średnia unijna.

Najwyżej w rankingu została sklasyfikowana Finlandia, gdzie napoje wyskokowe są o 82 proc. wyższe od unijnej średniej. Na kolejnych miejscach znalazła się Irlandia (77 proc.) i Szwecja (55 proc.).

Zobacz także

Jak w rankingu wypadła Polska? Tylko w pięciu unijnych państwach alkohol jest tańszy niż w naszym kraju. Najtańszy alkohol zanotowano w Rumunii, gdzie jego cena wynosi tylko 74 proc. średniej unijnej. Tak samo jest w Bułgarii. Nieco drożej jest na Węgrzech (77 proc.), Czechach (82 proc.) i Hiszpanii (84 proc.). 

Z kolei w Polsce cena za alkohol wynosi 86 proc. średniej unijnej. 

Według danych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), spożycie czystego alkoholu na jednego Polaka w ubiegłym roku wyniosło 3,3 litra. W przypadku piwa to było aż 100,5 litra. 

Natomiast według danych opracowanych dla „Dziennika Gazety Prawnej” przez Nielsen Polska, w pierwszym półroczu tego roku Polacy wypili ponad 143 mln litrów mocnego alkoholu. To o 6,7 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl