Zamknij

Alimenty do oddania wynoszą ponad 11 mld zł

13.07.2020 08:52
Alimenty. Rekordzista ma do oddania 640 tys. zł
fot. Pixel-Shot/Shutterstock (ilustracyjne)

Az 11,4 mld zł - tyle wynoszą zaległości z tytułu niezapłaconych alimentów. Takich świadczeń nie płaci prawie 282 tys. osób w Polsce.

Z danych zgromadzonych w BIG InfoMonitor wynika, że na koniec maja br. prawie 282 tys. osób nie wywiązywało się z płacenia dzieciom alimentów. Zaległości z tego tytułu wynoszą już prawie 11,4 mld zł, a gminy współpracujące z rejestrem stale przekazują informacje o kolejnych dłużnikach - czytamy w komunikacie.

Czas pandemii koronawirusa nie spowodował zmniejszenia się liczby tych zgłoszeń. W pierwszym półroczu tego roku gminy dopisały prawie 14 tys. nowych dłużników alimentacyjnych. "Liczba ta jest porównywalna do analogicznego okresu z ubiegłego roku. W czerwcu do bazy dłużników trafiło 2261 alimenciarzy" - podał BIG InfoMonitor.

Rekordzista ma do oddania 640 tys. zł alimentów

Problem długów alimentacyjnych dotyka całej Polski, ale najbardziej doskwiera opiekunom dzieci z województw: śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego - w każdym z nich zadłużenie przekracza miliard złotych.

Zobacz także

Według danych BIG to mężczyźni stanowią przytłaczającą większość dłużników alimentacyjnych – 94 proc. Średni dług na osobę w kraju przekracza już 40 tys. zł, a w dziesięciu województwach jest jeszcze wyższy.

Zaległości rekordzistów są znacznie wyższe. Na pierwszym miejscu jest 49-letni mieszkaniec Mazowsza z długiem wynoszącym 640 tys. zł, drugą i trzecią pozycję niechlubnego rankingu zajmują 42- i 41-letni ojcowie z Wielkopolski, zadłużeni wobec dzieci na 590 tys. zł i 575 tys. zł - czytamy.

Alimenty

Powołując się na badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych, BIG wskazuje, że o ile "zwykli" dłużnicy nie cieszą się sympatią i szacunkiem w oczach innych, to "alimenciarze" budzą niechęć, odrazę i powszechnie deklarowane potępienie.

- Zobowiązania alimentacyjne mają wyjątkowy charakter, wynikający ze szczególnego kontekstu społeczno-psychologicznego i emocjonalnego leżącego u ich podstaw - komentował Roman Pomianowski ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonym.

Zobacz także

Dodał, że fundamentalny jest problem relacji między dwiema stronami tego konfliktu oraz silne emocje z tym związane – poczucie krzywdy, żal, złość, które utrudniają znalezienie konstruktywnego rozwiązania.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

RadioZET.pl/PAP