Zamknij

Alimenciarze mają ponad 11 miliardów złotych długu

20.12.2019 11:38
Alimenty. Dług alimenciarzy rośnie. Najgorzej jest na Śląsku
fot. Shutterstock/Sychugina (ilustracyjne)

W ciągu roku gminy dopisały prawie 25 tysięcy nowych dłużników. Najwięcej dzieci bez wsparcia finansowego spędzi te święta z mamą na Śląsku – wynika z raportu BIG InfoMonitor.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Obowiązek płacenia alimentów zaniedbuje co najmniej 289 tysięcy osób, a pieniądze, które miały trafić do dzieci urosły już do kwoty 11,5 miliarda złotych – szacuje BIG InfoMonitor.

W raporcie wskazano, że problem niepłacenia alimentów szczególnie dotkliwy jest w Święta, gdy wydatków jest znacznie więcej. Mimo społecznego potępienia takiej postawy alimenciarzy, na liście dłużników jest ich coraz więcej. Tylko w ciągu ostatniego roku samorządy, które wyręczają niesolidnych rodziców, wypłacając świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, wpisały do BIG InfoMonitor prawie 25 tysięcy osób. Średni dług alimentacyjny przypadający na osobę wynosi 39 689 złotych.

Zobacz także

Autorzy raportu powołuję się na badanie, w którym poproszono respondentów o ocenę moralności konkretnych zachowań. Niepłacenie alimentów na dzieci zostało ocenione najbardziej krytycznie, potępiło je 92 procent osób i to bez względu na wiek. Odsetek krytycznych głosów jeszcze wyższy był wśród kobiet, co nie powinno dziwić, gdyż w większości to ojcowie nie płacą alimentów. Na liście dłużników alimentacyjnych jest 95 procent mężczyzn i tylko 5 procent kobiet.

Zobacz także

To samo badanie ujawniło też, co dla Polaków jest priorytetem biorąc pod uwagę obowiązki finansowe. Ankietowani musieli uszeregować bieżące płatności od najważniejszej do najmniej ważnej, alimenty pojawiały się dopiero na 8. pozycji. Ważniejsze od alimentów są opłaty za prąd, czynsz, raty kredytu, w tym kredytów konsumpcyjnych np. na zakup sprzętu RTV.

Zobacz także

Aby ukazać skalę problemu niepłacenia alimentów, autorzy raportu powołują się na dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z nich, że w pierwszym kwartale 2019 roku, gminy wypłacały miesięcznie z Funduszu Alimentacyjnego 241 tysięcy świadczeń.

Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor, tłumaczy, w jakich sytuacjach rodzic może ubiegać się o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego.

Obecnie, gdy nie udaje się wyegzekwować alimentów od rodzica, o świadczenia od państwa może się ubiegać opiekun, którego zarobki po podzieleniu na liczbę domowników nie dają więcej niż 800 złotych netto na osobę. Kryterium jest wymagające, bo jeśli matka wychowuje samodzielnie jedno dziecko, to przy planowej na przyszły rok minimalnej płacy, nie będzie miała szans na uzyskanie pomocy Funduszu 

- wskazuje ekspertka.

Problem jest szczególnie dotkliwy na Śląsku, tu mieszkania ponad 37 tysięcy alimenciarzy. Dla porównania, na Mazowszu liczba ta wynosi 30,7 tysięcy. Rekordzista w niepłaceniu alimentów mieszka zaś na Lubelszczyźnie, ma ponad 44 tysiące złotych długu.

Zobacz także

RadioZET.pl/BIG InfoMonitor