Zamknij

Alimenty na dziecko od poczęcia. Ojcowie zapłacą połowę kosztów ciąży

06.04.2021 15:27
kobieta w ciąży
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/East News

500 plus wypłacane od poczęcia – takie hasła przetoczyły się przez Polskę po orzeczeniu uznającym aborcję za sprzeczną z konstytucją. Pojawiły się pomysły, które idą nawet o krok dalej: prawo, które zacznie niedługo obowiązywać w stanie Utah, mówi o obowiązkowych alimentach wypłacanych ciężarnej matce przez ojca dziecka.

500 plus nie wykonało swojego pierwotnego zadania: dzietność w Polsce nie wzrosła, a nawet zaczęła jeszcze szybciej spadać. W obronie demografii i słupków w sondażach pojawiło się więc orzeczenie, według którego aborcja jest niezgodna z konstytucją.

Z tego powodu szybko pojawiły się deklaracje składania wniosków o wyrównanie 500 plus za 9 miesięcy, gdy dziecko było płodem. O dziwo, nie wszystkie zostały odrzucone. W Polsce zakaz aborcji budzi ogromne emocje, w USA, w których jest ona dozwolona, w stanie Utah rządzący wpadli na pomysł, jak zniechęcić do wykonywania zabiegów przerywania ciąży: nowe prawo nakłada na ojca obowiązek łożenia na nienarodzonego potomka.

Alimenty na „nienarodzone dziecko”. Nowe antyaborcyjne prawo

Rządzący Utah chcą, żeby biologiczni ojcowie byli zobowiązani do pokrywania połowy kosztów prowadzenia ciąży, zarówno jeśli chodzi o standardowe kontrole lekarskie, jak i ewentualne zabiegi.

W przepisach przewidziano za to, że ojciec nie będzie obciążany kosztami przeprowadzenia aborcji, o ile zostanie ona wykonana bez jego zgody. Od tej zasady mają obowiązywać dwa wyjątki: jeśli do przerwania ciąży dojdzie z powodu zagrożenia dla życia matki lub jeśli poczęcie będzie wynikiem gwałtu.

Rządzący Utah zobowiązując ojców do współfinansowania ciąży chcą wprowadzić dla kobiet zachętę do rodzenia. Aborcja jest w USA legalna od 1974 roku i poszczególne stany, nawet jeśli lokalne rządy są temu przeciwne, muszą stosować się do przepisów federalnych.

Jeśli pojawią się wątpliwości dotyczące ojcostwa, to finansowanie wydatków związanych z opieką lekarską podczas ciąży ma być wstrzymane do czasu jego ewentualnego potwierdzenia.

Alimenty wypłacane od poczęcia mają być według rządzących Utah rozwiązaniem promującym utrzymanie ciąży i urodzenie dziecka, wyróżniając się przy tym pozytywnie spośród przepisów, których zadaniem jest wprowadzenie ograniczeń uniemożliwiających dokonanie aborcji.

W USA wiele badań i zabiegów związanych z ciążą nie jest objętych standardowym ubezpieczeniem zdrowotnym i wymaga pokrycia kosztów opieki lekarskiej z własnej kieszeni.

RadioZET.pl/Associated Press/next.gazeta.pl