Zamknij

Alimenty podczas koronawirusa. Dłużnicy chcą uniknąć płacenia

22.04.2020 08:44
Alimenty a koronawirus. Coraz więcej wniosków do sądów
fot. fizkes/Shutterstock (ilustracyjne)

Do komorników zgłaszają się dłużnicy i twierdzą, że nie są w stanie spłacać alimentów. Powodem jest "zamrożenie" gospodarki podczas epidemii koronawirusa. Jak podkreślił portal Prawo.pl, sądy nie będą priorytetowo rozpatrywać wniosków w sprawie alimentów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa spowodowała, że coraz więcej dłużników alimentacyjnych zwraca się o zawieszenie płatności. 

Jak podał portal Prawo.pl, do komorników wpływają pisma od dłużników, w którym informują o zaprzestaniu płacenia alimentów lub wnoszą o wstrzymanie egzekucji.

Jako powód wskazują utratę pracy oraz obniżenie zarobków. Z drugiej strony w sądach jest coraz więcej spraw o orzeczenie lub o podwyższenie alimentów.

Zobacz także

- Spodziewamy się, że za parę miesięcy zaleje nas lawina pozwów o obniżenie alimentów z powodu zmiany sytuacji osoby, która jest zobowiązana do ich łożenia. Prognozy są takie, że nadchodzi kryzys na miarę lat 30. XX wieku. I pewnie to znajdzie odzwierciedlenie także jeśli chodzi o sytuację osób, które płacą alimenty - podkreśliła sędzia Monika Ciemięga z Wydział Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Opolu, w rozmowie z portalem.

Tymczasem sprawy dotyczące alimentów nie zostali wliczone w listę priorytetowych podczas epidemii koronawirusa. 

Sprawy dotyczące alimentów - obecnie głównie o ich orzeczenie i podwyższenie - cały czas wpływają. To się nie zatrzymało. Było ich początkowo mniej, ale np. teraz ta liczba znowu wzrosła

sędzia Monika Ciemięga

W rozmowie z Prawo.pl, radca prawny Aleksandra Ejsmont, która na co dzień zajmuje się sprawami rodzinnymi, podkreśliła, że nie ma co liczyć na szybkie rozstrzygnięcie spraw alimentacyjnych.

Zobacz także

Sądy ograniczyły prace do końca maja, ale nowe rozprawy są obecnie wyznaczane nawet w sierpniu - przypomniał portal. Pomocny może być artykuł 14a ust. 9 specustawy o koronawirusie, który daje prezesowi sądu możliwość wyznaczenia terminu rozprawy, od rezultatu której zależy bezpieczeństwo ludzi lub ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną.

Z kolei Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o wprowadzenie zmian w funduszu alimentacyjnym, aby maksymalnie uprościć procedurę. 

RadioZET.pl/Prawo.pl